Anasayfa İŞ DÜNYASI 2019’da kapanacak ve üretime ara verecek şirketler
İŞ DÜNYASI - 3 Ocak 2019

2019’da kapanacak ve üretime ara verecek şirketler

GOLDMAN SACHS

Yatırım bankası Goldman Sachs yıl sonunda skandalla sarsıldı. Malezya’da başsavcılık, kamuya ait 1Malaysia Development Berhad (1MDB) yatırım fonuyla ilgili yolsuzluk soruşturması kapsamında uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs’a dava açtı. Bloomberg’de yer alan habere göre, Başsavcı Tommy Thomas yaptığı açıklamada, Malezya hükümetinin Goldman Sachs’ı fona ait tahvil satışlarında yatırımcıları yanlış bilgilendirmek ve satışlardan elde edilen gelirin kötüye kullanımına aracılık etmekle suçladı.

Thomas, bankanın tahvil satışları sırasında hazırladığı sirküler ve memorandum belgelerinde yer alan notların açıklamaların yatırımcıları yanlış yönlendirdiğini öne sürdü. Başsavcı ayrıca bankanın fonların kötüye kullanılacağını bildiği halde yatırımcılara meşru amaçlı kullanılacağı konusunda güvenceler verdiğini belirtti. Başsavcılık bankanın aracılık ettiği 6,5 milyar dolarlık satış için 2,7 milyar dolar tazminat ödemenin yanı sıra, aracılık hizmetlerinden elde ettiği 600 milyon dolar geliri iade etmesini istedi. Söz konusu sahteciliğin finans piyasasına olan güveni temelden sarsacağını ifade eden Thomas, “Eğer zanlılar aleyhine herhangi bir yasal işlem yapılmazsa, finansal sitemi ve piyasaya olan güveni temelden sarsan bu eylem cezasız kalmış olacaktır.” dedi.

Goldman Sachs tarafından ise suçlamalar reddedildi. Mahkemede kendilerini en kararlı şekilde savunacaklarını vurgulayan banka sözcüsü Edward Naylor, “Suçlamaların hedefinin yanlış olduğunu düşünüyoruz. Olayın aydınlatılması için tüm ilgili otoritelerle iş birliğini sürdüreceğiz.” ifadesini kullandı.

Sayfalar 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

İlginizi Çekebilir

Asgari Ücret Tespit Komisyonunda Ekonomik Veriler Ele Alındı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısında, Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkl…