Anasayfa Güncel Haberler Chobani hindistan cevizinden vegan yoğurt yaptı
Güncel Haberler - LIFESTYLE - 9 Ocak 2019

Chobani hindistan cevizinden vegan yoğurt yaptı

ABD’nin en büyük yoğurt markası olan, Türk asıllı Hamdi Ulukaya’nın sahibi olduğu Chobani artık süt hammaddesinin ötesine bakmaya başladı.

Tüketicilerin hayvansal gıdalar yerine bitki bazlı gıdalara yönelmesiyle yeni bir atağa geçen Chobani, Hindistan cevizi özünden üretilmiş dokuz yoğurdu piyasaya sürüyor.

Bitki bazlı ürünler halen 8,5 milyar dolarlık ABD pazarının yalnızca yüzde 2’sini oluşturuyor ama geçen yıl yüzde 1’lik bir artış kaydetti; bu da bir zamanlar uçuşta olan ama son yıllarda inişe geçen yoğurt kategorisi için umut verici bir gelişme.

Halen pazarda olan, bitkisel sütlü ürünleri inceleyen Chobani tüketicilere sunulanların vasat olduğu sonucuna vardı. Yoğurt devinin yöneticilerine göre mevcut ürünler ya fazla sulu, ya garip bir dokuya sahip ya da fazla şekerliydi.

Öte yandan, Chobani bitki bazlı süt ürünleri gamına Hindistan ceviziyle başlıyor ama gelecekte başka bitkilerin de sürece dahil edilmesi planlanıyor. Nitekim bazı rakipleri soya ve badem de kullanıyorlar. (Fortune.com/çev: Anahid Hazaryan)

İlginizi Çekebilir

Görsel Sanatın Duayeni Herrera, 105 Yaşında

1915 yılında Küba’nın başkenti Havana’da doğan görsel sanatçı Carmen Herrrera dün 105 yaşı…