Anasayfa TÜRKİYE Zeybekci: Küresel ticari büyüme kriz öncesi seviyeye ulaşamadı
TÜRKİYE - 6 Ekim 2015

Zeybekci: Küresel ticari büyüme kriz öncesi seviyeye ulaşamadı

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Küresel ticari büyüme hala kriz öncesi seviyeye ulaşamadı' dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, G20 Ticaret Bakanları Zirvesi’nin açılışına katıldı. Conrad Otel’de gerçekleştirilen zirvenin açılış konuşmasını yapan Bakan Zeybekci, Türkiye ekonomisinin son yıllardaki 
gelişimini, reel ekonomideki gelişim ve istihdam sayesinde sağdığını ifade ederek, “Güçlü ve sürdürülebilir büyüme ancak yatırım, ticaret ve reel ekonomide istihdam sağlanmasıyla mümkündür’ dedi.
   
Zeybekci, “Politikacılar olarak biz ne kadar karar alırsak alalım, ne kadar reform yaparsak yapalım eğer bunların iş dünyasına bir yansıması yoksa bunların ne ekonomik büyümeye ne de yüksek istihdam oranlarına ulaşmamız mümkün olur. Bu nedenle B20’ye çok büyük bir önem atfediyoruz. Biz bugün tartışmalarımıza, münazaralarımıza onları dinleyerek başlayacağız’ diye konuştu. 
   
Zeybekci, ‘Küresel ticari büyüme hızı hala kriz öncesi seviyeye ulaşamadı. Son 40 yıl içerisinde küresel ticaret, küresel ekonomiden daha az büyüdü. Küresel büyüme, küresel ekonomiden beslenir ve onu besler. İşte biz bu neden uygulamaya sürekli olarak baskı ve vurgu yapmak istiyoruz’ şeklinde konuştu.  

İlginizi Çekebilir

Çimento Sektörü İhracat Gelirinde Yüzde 46’lık Artış Yaşandı

Türkiye çimento sektörünün Ocak-Eylül dönemi verilerine göre; çimento sektörü ihracat geli…