Anasayfa FORTUNE DİJİTAL ​Vodafone 81 ile IoT şebeke kurdu
FORTUNE DİJİTAL - 16 Kasım 2017

​Vodafone 81 ile IoT şebeke kurdu

Vodafone, Darbantta Nesnelerin İnterneti teknolojisini, Türkiye’nin 81 ilinde kullanıma sundu.

Vodafone, nesnelere özel şebekeler kurularak 200 KHz gibi çok dar bantlarda geniş alanlara hizmet verilmesini sağlayan Darbantta Nesnelerin İnterneti (Narrowband Internet of Things – NB-IoT) teknolojisini, Türkiye’nin 81 ilinde kullanıma sundu.

Vodafone, 5G’nin öncü teknolojisi olan NB-IoT ile uzun pil ömrü gerektiren ve ulaşılması güç alanlarda bulunan nesneleri mobil erişimle internete bağlayarak günlük hayattaki tüm nesnelerin birbiriyle konuşmasını sağlayacak. Mevcut mobil şebekeler üzerinde de kullanılabilen NB-IoT teknolojisi, akıllı şehircilikte yeni çözümlerin geliştirilmesinin de önünü açacak.

Darbantta Nesnelerin İnterneti teknolojisini ilk olarak geçen yıl Türkiye ile tanıştırdıklarını hatırlatan ve bir yıl içinde bu teknolojiyi tüm Türkiye’de kullanıma açmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mallik Rao, şunları söyledi: “Tüm dünyada yeni nesil genişbant teknolojilerinin gelişimine öncülük eden Vodafone olarak, Dar Bantta Nesnelerin İnterneti’nin geliştirilmesinde de önemli rol oynuyoruz. 5G’nin öncü teknolojisi olarak kabul edilen NB-IoT teknolojisini mevcut 4.5G şebekemiz üzerinden Türkiye’nin 81 ilindeki abonelerimizin kullanımına sunarak, 5G yolunda somut aksiyon alan operatör olduk. Bu teknolojiyle çok daha fazla cihazı Nesnelerin İnterneti’ne bağlamak mümkün olacak. Sayaçlar, sensör izleme, demirbaş takibi gibi birçok alanda kurumsal uygulama ihtiyacına yanıt veren NB-IoT teknolojisi; akıllı şehircilik, akıllı tarım ve Endüstri 4.0 için önemli faydalar sağlayacak. Vodafone olarak, bir yandan Türkiye’nin en geniş 4.5G kapsamaya sahip operatörü olarak şebekemizi geliştirirken diğer yandan Türkiye’nin 5G vizyonu doğrultusunda en yeni teknolojileri abonelerimizle buluşturmaya devam edeceğiz.”

İlginizi Çekebilir

Üçüncü Taraf Finansmanı, Türk Şirketleri Arasında Yaygınlaşacak

Hukukun finans ile birleşiminden doğan üçüncü taraf finansmanı, bir inovasyon olarak nitel…