Anasayfa İŞ DÜNYASI Tüketici finansmanında yeni açılım
İŞ DÜNYASI - 17 Ocak 2019

Tüketici finansmanında yeni açılım

Yaklaşık bir yılda 100 bin adedin üzerinde kredi talebini karşılayan Hemenal Finansman, önümüzdeki dönemde internetten alışverişlerde de anında kredi vermeye hazırlanıyor. Ayrıca, firmaların bayilerinin mal alımlarını da desteklemeyi planlıyor.

QNB Finansbank’ın iştiraki olarak kurulan Hemenal Finansman, mobilya, enerji, beyaz eşya, elektronik eşya, sağlık, kuyumculuk, motorlu taşıt sistemleri ve eğitim gibi birçok sektörle çalışıyor. Aralık 2015’te kurulan Hemenal Finansman’ın Genel Müdürü Engin Söker, “İlk sene sistemlerimizin kurulumu üzerine IT ekipleriyle çalıştık. Son iki senedir de firmalarla anlaşmalar yaparak sistemimizin kullanımını yaygınlaştırıyoruz” diyor. Yaklaşık 1 yıldır tüketicilerin kredi taleplerini karşılayan Hemenal, şu ana kadar 100 bin adedin üzerinde kredi talebini karşılamış. 500 milyar TL’ye yakın ciro gerçekleştiren şirket, önümüzdeki dönemde yeni anlaşmalarla bu rakamları yukarılara çıkarmayı hedefliyor.

Şu anda perakende sektöründe 4 bine yakın satış noktasında Hemenal Finansman’ın sistemleri kullanılıyor. Bu arada, Türk Telekom bayileriyle de pilot çalışmalar sürüyor. Söker, Hemenal’ın çalışma sistemiyle ilgili olarak şu bilgileri veriyor: “Online, hızlı, pratik ve kolay bir kredi başvuru sürecimiz ve ekranlarımız var. Saniyeler içerisinde kredi başvuru sonucu çıkıyor ve 15 dakika gibi kısa bir sürede kredi işlemleri tamamlanıyor. Müşteriden sadece kimliğinin fotokopisini talep ediyoruz. Kredi işlemlerinin tamamlanabilmesi için de yine müşteriden tek bir imza almamız yeterli oluyor. Müşterinin banka şubesine başvurmasına gerek bulunmuyor, tüm işlemleri mağaza içerisinde tamamlanıyor.”

Engin Söker’in verdiği bilgiye göre, kredi kartı limitini doldurmak istemeyen, taksit imkânından yararlanmak isteyen ya da nakit ihtiyacı içinde bulunan tüketiciler Hemenal kredisinden yararlanıyorlar. Kredi limitleri sektöre göre farklılık gösteriyor. Ancak, 2 bin ile 25 bin TL’ye kadar kredi kullandırılıyor.

KREDİ TALEPLERİ YÜZDE 20 ARTTI

Bu arada, enflasyonla mücadele kapsamında birçok sektörde yapılan indirimler Hemenal’dan kredi taleplerini de yüzde 20 civarında artırmış. Mobilya ve eğitim sektöründe kredilerin miktarının daha yüksek olduğu görülürken, adetsel anlamda ise en fazla talep cep telefonu satışlarından geliyor. Engin Söker, “2019 yılını nasıl görüyorsunuz?” sorusunu, “Perakende sektöründeki canlanma ya da durgunluk bizim ciromuza da yansıyacak” yanıtını veriyor. Piyasaları dalgalandıracak gelişmeleri yakından izleyeceklerini söylüyor.

Bu arada, verdikleri kredilerin ödemelerini günlük olarak takip ettiklerini belirten Söker, dönmeyen kredi oranlarının sektöre paralel olduğunu, sıkıntı içindeki tüketicilere ulaşarak krediyi yapılandırdıklarını ifade ediyor.

Telekom sektöründe yaptıkları anlaşmanın belli bir olgunluğa ulaşmasının ardından 2019 yılının ikinci yarısından sonra iki yeni alanda faaliyetlerinin olacağını belirten Engin Söker bu konuda şu bilgileri veriyor: “Tüketicilerin internetten yaptığı alışverişlerde kredi alabilmeleri için bir altyapı geliştirmek istiyoruz. Bildiğiniz gibi dünya ticareti internetten dönmeye başladı. Türkiye’de de 20-25 milyar TL’lik bir pazar. Önümüzdeki dönemde retina, parmak iziyle alışveriş başlayacak. Tabi bunlar için yasal düzenlemeler gerekiyor. Biz buna hazır olacak şekilde altyapımızı düzenliyoruz. Diğer taraftan firmaların, bayilerinden de kredilendirme talepleri geliyor. Yani, mal alımlarının kredilendirilmesini istiyorlar. Bu konuda da çalışmalarımız olacak.”

35 kişilik bir ekipleri olduğunu belirten Söker, “Küçük bir ekiple büyük işler yapıyoruz. Tüketicinin mal ve hizmet alımında yanında olup hayallerini gerçekleştiriyoruz. Evine doğalgaz bağlarken, evlenirken, çocuğunu okula kaydederken… 2019 yılında farklı sektörlerle büyümeyi sürdüreceğiz” diyor.

İlginizi Çekebilir

Amerikalı Milyarder David Koch Öldü

Amerikalı milyarder, sanayici, hayırsever, politik aktivist David Koch 79 yaşında hayata v…