Anasayfa İŞ DÜNYASI Softbank’ın Teknoloji Fonuna Startup Darbesi
İŞ DÜNYASI - 27 Eylül 2019

Softbank’ın Teknoloji Fonuna Startup Darbesi

Japon teknoloji devi Softbank CEO’su Masayoshi Son Uber, Slack ve WeWork gibi iddialı startup’lara kaynak aktarmak için 100 milyar dolarlık fonu Vision Fund’ı kullanarak küresel teknoloji endüstrisini sarsmıştı.

Ancak WeWork’ün şişirilmiş halka arzı ve yöneticisinin görevden uzaklaştırılması, Uber ve Slack’in de borsadaki kötü performansının ardından Vision Fund zor günler yaşıyor.

Softbank geçen mali yılda Vision Fund’dan 11 milyar doları aşkın bir kâr elde etmişti ancak analistler son gelişmelerin ardından Softbank’ın milyarlarca dolar zarar yazabileceğine dikkat çekiyorlar.

The Vision Fund ve Softbank sok iki yılda sayısız fonlama gerçekleştirdi; bunlardan belli başlısı da yaklaşık 11 milyar dolar aktarılan The We Company’ydi; fonun burada yüzde 27 ila yüzde 29 arası bir hissesi var.

Softbank’ın sıkıntısı yalnızca WeWork de değil. Uber’in hisse fiyatı da ilk halka arzından beri yüzde 30 oranında geriledi. Şirket bu yılın ilk üç ayında 5 milyar doları aşkın bir zarar açıkladı.

Öte yandan, bulut bazlı yazılım hizmetleri sunan Slack’in hisse fiyatı da Haziran ayıdaki yüksek değerine göre yüzde 40 oranında geriledi. Softbank Vision Fund Slack’te yüzde 7,3 oranında hisseye sahip.

Softbank’ın Vision Fund’ı yaklaşık 80 şirkete yatırım yaptı. Bunların büyük bir bölümü hâlâ borsaya açık değil ve fonun buralarda nasıl işlediğine dair net bir bilgi de yok. (Kaynak: cnnmoney.com)  

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…