Anasayfa Güncel Haberler Sektörde ‘Umutların Yılı’
Güncel Haberler - 25 Şubat 2020

Sektörde ‘Umutların Yılı’

Fortuneturkey.com’un sorularını yanıtlayan Tamoniki.com CEO’su Pedro Tabernero, sigorta sektöründe hareketlilik beklediğini söyleyerek, 2020 için “umutların yılı” tanımlamasını yapıyor. Tabernero, 2019 yılında hızla büyüyen tamamlayıcı sağlık sigortasının 2020 yılında da yaygınlaşmaya devam edeceğini öngörüyor.

Sigortacılık sektörü 2019 yılını nasıl geçirdi? Sektör adına nasıl bir 2020 yılı bekliyorsunuz?

KPMG’nin yaptığı araştırmaya göre sektör olarak, 2018 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 17 artışla 54,7 milyar TL direkt sigorta prim üretimi gerçekleşti. Primlerin yüzde 87’si ise hayat dışı branşlardan geldi. 2019’da buna paralel bir şekilde gitti. Sektörde 2018 yılında 54,7 milyar TL tutarındaki primlerin 47,7 milyar TL’si hayat dışı branşlardan elde edildi. Bunun üçte biri tıpkı bir önceki yılda olduğu gibi kara taşıtları sorumluluk sigortası branşından elde edildiği görülüyor. Bu rakama KASKO da ilave edildiğinde yazılan primlerin yarısının kasko (kara araçları) ve trafik (kara araçları sorumluluk) sigortası branşından geldiği ortaya çıkıyor.

Bu tabloya 2019 yılının eylül ayı itibarıyla bakıldığında ise 46,5 milyar TL’lik prim toplamının yüzde 88’inin hayat dışı branşlardan elde edildiği dikkat çekiyor. Hayat dışı branşların yazdığı primlerdeki artış yüzde 20’yi geçerken hayat branşında yıllık bazdaki değişim yüzde 35’in üzerinde. Kasko ve trafik sigortalarının da paylarının yaklaşık aynı (yüzde 49) kaldığı dikkat çekiyor. 2020 için ise umutların yılı diyebiliriz. Özellikle ekonomide yeniden canlanmanın beklendiği 2020’de sigorta sektöründe de hareketlilik bekliyoruz. Branş bazında bakıldığında oto dışı branşlarda da büyüme öngörülüyor. Bir başka beklenti ise ekonomideki büyümeyle beraber genel zarar ve sorumluluk branşlarında da ilerleme olması. 2019 yılında hızla büyüyen tamamlayıcı sağlık sigortası da 2020 yılında da yaygınlaşmaya devam edebilir.

Sizce sigortacılık sektörünün geliştirilmesi, iyileştirilmesi gereken yönleri neler?

Sigortacılık sektörü olarak üzerinde durmamız gereken başlıca konu dijitalleşme. Her geçen gün dijital dünyayı daha çok bilen, teknolojiyle iç içe olan müşterilerle karşılaşıyoruz. Önceleri telefonda veya yüz yüze vakit geçirerek poliçe satın alan müşteriler yerini birkaç tıkla işlerini halledebilen müşterilere bırakıyor. Sektör olarak bu talebi görmemiz ve bu konuda çalışmalar yapmamız, yeni iş modelleri geliştirmemiz gerekiyor.

Tamoniki.com’un sigorta sektörüne yönelik verdiği hizmetlerden kısaca bahseder misiniz?

Trafik sigortası, kasko ve ferdi kaza sigortası yaptırmak isteyenlere şeffaf, hızlı ve kişiye özel teklifler sunuyoruz. Bunu yaparken de tüm sigorta şirketlerine eşit mesafedeki duruşumuzla tüketiciye seçme hakkı sağlayarak onların işini kolaylaştırıyoruz. Şeffaf bir fiyat politikası izleyerek, Tamoniki.com olarak sigorta şirketlerinin en güncel fiyatlarını sunuyoruz. Anlaşmalı olduğumuz hiçbir sigorta şirketini daha fazla satış yapması için ön plana çıkarmıyor, kullanıcılarımıza yalın ve tarafsız bilgiler sunuyoruz. Güçlü ve güvenli dijital altyapımızla sigorta karşılaştırması için harcanan zamanı birkaç dakikaya indirerek sonuçları pratik bir şekilde sunuyoruz ve kullanıcılarımızın, kendi tercih ettikleri sigorta firmasıyla kendi tercih ettikleri iletişim biçimi ve sıklığında haberleşmelerine imkan tanıyoruz.

Sistem, kişinin aracına en uygun olabilecek fiyat tekliflerini ve poliçe kapsamlarını inceleyebilmesi için sigorta şirketlerinden teklifleri derleyerek görüntüleyebilmesini sağlıyor. Kullanıcılarımız başka hiçbir yerde göremeyecekleri detaydaki karşılaştırma sonuçlarını inceleyerek kendilerine en uygun fiyat teklifini veren sigorta şirketleriyle farklı şekillerde iletişime geçebilme imkanına sahip oluyor. Satın alma kararını veren kullanıcı, ister sigorta şirketlerinin web siteleri üzerinden, ister direkt sigorta şirketini arayarak, isterse de sigorta şirketinin kendisini aramasını talep ederek iletişime geçebiliyor.

Tamoniki.com, Türkiye pazarı için plan ve projeleri neler?

İş modelimiz bahsettiğimiz tüm bu yönleri ile Türkiye pazarında bir ilk. Tamoniki.com olarak kullanıcılarımıza en uygun poliçeyi sunarak satışı doğrudan sigorta şirketlerine bırakıyor, satın alma kararını çoktan vermiş müşterilerle daha hızlı buluşmalarını sağlıyoruz. Böylece satış ve hasar takibi kısmını konuyu en doğru bilen sigorta şirketlerinin kendi yetkililerine bırakıyoruz ve müşterilerine doğrudan dokunabilecekleri bir yapı sağlıyoruz.

Önümüzdeki dönemde sigorta alanında ürün gamımızı geliştirmek ve faaliyet alanımızı genişletmek var. Ayrıca farklı kategorilerde fiyat karşılaştırması yapmaya da başlamayı planlıyoruz. Bununla beraber kullanıcılarımızın sigorta etrafında oluşabilecek diğer karşılaştırma ihtiyaçlarına da cevap vererek mevcut ürün portföyümüzü daha da genişletme hedefimiz var.

Önümüzdeki beş yıllık büyüme planlarınızdan bahseder misiniz?

26 yıllık geçmişiyle hem sigorta hem de fiyat karşılaştırma alanında dünyanın dört bir köşesinde yatırımları olan, Admiral Group, İngiltere merkezli olarak kurulmuş, ardından İspanya, İtalya, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Hindistan ve Türkiye’ye operasyonlarını yaygınlaştırmış, bu coğrafyalarda sigortanın dijitalleşmesinde öncülük etmiş bir dünya devi. Tamoniki.com olarak bizler de Admiral’in uzun yıllara dayanan global sigortacılık deneyimi ve teknolojik altyapı konusundaki bilgi birikiminden faydalanıyoruz. Önümüzdeki beş yıl içinde sigorta şirketleriyle yeni anlaşmalar yapmak, sigorta odağımızda olmak üzere farklı alanlarda karşılaştırma yapmak gibi hedeflerimiz bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Üçüncü Taraf Finansmanı, Türk Şirketleri Arasında Yaygınlaşacak

Hukukun finans ile birleşiminden doğan üçüncü taraf finansmanı, bir inovasyon olarak nitel…