Anasayfa PİYASALAR Piyasalarda yüksek volatil dönem
PİYASALAR - 18 Eylül 2018

Piyasalarda yüksek volatil dönem

Hızlı fiyat hareketleri ve yüksek volatil dönem piyasalarda gerilimi tırmandırırken sonbaharda fiyat marjlarındaki genişleme devam edecek.

PIYASALARDA BIR GÜNDE OLUŞAN yüksek dalgalanmalar, yatırımcıların karar alma süreçlerini doğrudan etkiliyor. 10 Ağustos Cuma günü doların TL karşısında yüzde 16 değerlemesi bir anda piyasalarda dengeleri değiştirdi. Gün içinde benzer boyutta bir artış en son 2001 yılında yaşanmıştı. Kurdaki bu artış gelişmekte olan piyasalarda da dalgalanmalara yol açarken AB liderleri olası bir krize dönüşme olasılığına karşı açıklamalarda bulunma gereği hissettiler. Ancak yurt içinde bu etki kendisini hissettirdi. BIST 100 Endeksi dolar bazında 14.096 ile 2008 krizindeki seviyelere gerilerken borsada 16,3 milyar TL ile işlem hacmi rekoru kırıldı.
Kurdaki dalgalanmayı anlamlandıramayan yatırımcılar ise ister istemez panikledi. Piyasalardaki dalgalanmaları inceleme
konusu yapan Nurdan Değirmenci ve Zehra Abdioğlu, “Finansal Piyasalar Arasındaki Oynaklık Yayılımı” isimli çalışmalarında fiyat hareketlerindeki aşırı oynaklığı yatırımcıların karar alma süreçlerini etkileyen belirsizliği temsil ettiğine dikkat çekmekteler. Ağustos ayında finansal piyasalarda yaşanan aşırı dalgalanmalar oynaklığı hızla farklı piyasalara bulaştırıyor. Nurdan Değirmenci ve Zehra Abdioğlu ise oynaklığın bulaşıcılığını oynaklık yayılımı olarak tanımlarken bir piyasada oluşan şokun diğer piyasalardaki oynaklığı arttırdığına dikkat çekiyorlar. Yaşananlar da bu değerlendirmeyi teyit eder nitelikte. USD/TL kurundaki yüksek artışı gelişmekte olan diğer para birimlerine de yansırken dolar karşısında bir günde Güney Afrika Randı yüzde 4,68. Brezilya Reali ve Rus Rublesi yüzde 2 değer kaybetti.
Kuşkusuz finansal piyasalarda yaşanan bu büyük volatil hareketi kısa vadede fırsata dönüştürmek isteyenler de olmadı değil. Ekonomi cephesi ise manipülatif hareketlere karşı sert mesajlar ve önleyici tedbirler alırken piyasaları krize götürecek dalgalanmalara set olma çabası öne çıktı. Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ağustos ayında yabancılara yönelik gerçekleştirdiği telekonferansta önlemlerin yanı sıra yabancı yatırımcıyı piyasaya davet eden değerlendirmeleri öne çıktı. Kuşkusuz yabancı yatırımcıların Türkiye finans piyasalarına yönelmesi
oynaklığın durulmasına imkân vereceği gibi ekonomiyi de rahatlatacaktır. Bu noktada bireysel yatırımcının piyasalardaki aşırı dalgalanmalardan zarar görmemesi için spekülatif beklentilerin peşinde koşmaması önemli. Reel temeli olan beklentilere göre hareket edilmesi olası bir kaybın da önüne geçecektir. Ancak tüm yatırımcıların aynı düşünceye sahip oluğunu söylemek zor.
Borsada uzun yıllardır yatırımda bulunan Ali Rıza Çimen, finansal piyasalardaki oynaklıktan iyi kazançlar elde edilebileceğini düşünüyor. Kendisinin bu güne kadar fırsatları değerlendirememesini şansızlığına bağlasa da bu dahi spekülasyonlardan istifade etme olasılığının bireysel yatırımcı için ne denli zor olduğu anlamına geliyor.
Halihazırda ekonomi yönetimi tarafından alınan tedbirlere rağmen risk varlığını sürdürmeye devam ediyor.  Bulaşıcılık etkisi tüm piyasaların önündeki risk
olarak duruyor. Yatırımcıların spekülatif hareketlerin peşine takılıp zarar etme olasılığı yerine uzun vadede kâr edecek alternatiflere yönelme seçeneklerini öne çıkarmaları yerinde olacaktı

İlginizi Çekebilir

Beta katsayısı ve yatırım

Borsa yatırımcılarının temel gayesi endeksin üzerinde bir getiri yakalayabilmektir. Betası…