Anasayfa TÜRKİYE Özak GYO, konfor ve bütünleşik projelere odaklandı
TÜRKİYE - 5 Nisan 2019

Özak GYO, konfor ve bütünleşik projelere odaklandı

Gayrimenkul sektöründe 2009 yılında faaliyete geçen Özak GYO, konut, ticari, turizm ve perakende olmak üzere farklı alanlarda projeler geliştiriyor. 2019 yılında 115 milyon TL ve sonrasında Didim ve Demre’deki otel projelerinin tamamlanmasıyla birlikte 2023 yılında kira gelirlerinin 300 milyon TL’nin üzerine çıkması hedefleniyor. Özak GYO Genel Müdürü Fatih Keresteci, Özak GYO’nun portföyündeki büyümeyi ve gelişmeleri Fortune’a anlattı.

ÖZAK GYO, 2009 yılında sektöre girdi. Aradan geçen sürede portföyünüzde biten ve devam eden projeler neler oldu? Bilgi verir misiniz?

Kurulduğumuz günden bugüne, İstanbul’un en değerli yapıları arasında yer alan 34 Portall, İş İstanbul 34, Bulvar 216, Hayat Tepe, Hayat Tepe Suites, Ela Quality Resort Hotel ve Bayrampaşa Metro Gross Market projelerine imza attık.Diğer taraftan Zeytinburnu’nda, Kazlıçeşme sahil bandında, İstanbul Boğazı’nın tam girişinde yeni bir deniz semti olan Büyükyalı projesini inşa ediyoruz. Aynı zamanda proje alanımızda yer alan ve 1850’li yıllardan günümüze taşınan tescilli tarihi yapılarımızı da büyük bir özenle restore ederek, yaklaşık 100 yıl sonra kamunun kullanımına sunuyoruz.  Projemizde çalışma takvimimizde hiçbir sapma olmadan devam ediyoruz. Büyükyalı’dan ev alanları Eylül’de “iyi yaşam”la buluşturacağız.

2018 yılı cironuz ne oldu ve 2019 için hedeflenen ciro nedir? Gayrimenkuldeki cironuzu artırmak için hangi alanlarda büyümeyi öngörüyorsunuz?

 

2018 yılı konsolide ciro tahminimiz 186, milyon TL, 2019 yılı konsolide ciro hedefimiz ise Büyükyalı’da teslimlerin başlaması ile birlikte 1,3 milyar TL. 2019 yılında Büyükyalı’nın teslimleri başlayacak ve teslimlerin devam etmesiyle birlikte satış hasılatına etkisi önümüzdeki yıllarda devam edecek. Büyükyalı’nın ciroya etkisini 2019 yılında 1,04 milyar TL toplamda 2,04 milyar TL olarak öngörüyoruz. Büyükyalı’nın yanında 2020 yılında Göktürk ve 2021 yılında Balmumcu projesi de ciroya önemli ölçüde etki etmeye başlayacak..  Her iki projenin arsası da Özak GYO mülkiyetinde. Bu projelerin yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan tahsisli Antalya Demre ve Aydın Didim’de yer alan arsalarımızda da otel projesi gerçekleştirerek gayrimenkul ciromuzu artırmayı hedefliyoruz. Mevcutta yer alan yukarıdaki arsalarımızda geliştirilecek projelerimiz haricinde, yeni yatırımlar için ihale ve arsa arayışlarımız da devam ediyor. Gayrimenkuldeki cirodan bahsederken kira geliri getiren gayrimenkullerimize de değinmek gerekir. Kira geliri getiren yatırımlarımızın yüzde 36’sını ofis, yüzde 34’ünü otel ve yüzde 30’unu perakende oluşturuyor. Bu bağlamda çok dengeli bir kira portföyümüz olduğu görülmekte. 2018’deki ciromuzun içinde kira gelirimiz 85,5 milyon TL üzerinde gerçekleşecek. 2019 yılında 115 milyon TL ve sonrasında Didim ve Demre’deki otel projelerinin tamamlanmasıyla birlikte 2023 yılında kira gelirlerimizin 300 milyon TL’nin üzerine çıkması hedefleniyor.

 

Şirketin net aktif değeri 2018 yılında ne oldu? Finansal yapı, portföy çeşitliliği ve sürdürülebilir büyüme stratejisi ile konjonktürel değişimlere karşı hangi önlemleri alıyorsunuz?

Şirketin 2019 yılında Büyükyalı’daki teslimlerin de başlaması ile birlikte 2,6 milyar TL’nin üzerinde NAD beklentisi mevcut. İş dünyasında 34 yıllık köklü bir geçmişe sahip, tekstil, inşaat, turizm ve tesis yönetimi başta olmak üzere farklı sektörlerde faaliyet gösteren Özak Global Holding ailesinin bir üyesi olmanın ayrıcalığını yaşıyoruz. Yüksek ihracat geliri yaratan Özak Global Holding’in bir parçası olarak, finansmana erişim maliyetlerimizi minimize ediyoruz. Bu köklü ve güç aldığımız yapı sayesinde de grup sinerjisi ve güçlü mali yapımızla konjonktürel değişimlere karşı daha korunaklıyız. Tamamladığımız konut, turizm, ofis ve ticari ünitelerden oluşan ve yaklaşık yüzde 60’ı düzenli kira geliri üreten nitelikli projelerin yanında, satış rekorları kıran Büyükyalı projesi, bu sene başlayacağımız Göktürk projesi, Balmumcu’da geliştireceğimiz karma kullanımlı proje ve sonrasında Didim ve Demre turizm projeleri ile portföyümüzü geliştirmeyi ve büyütmeyi hedefliyoruz.

 

Sizce markalı işlerinizin diğerlerinden en büyük farkı nedir? Neden sizi tercih etmeliler? Gayrimenkul sektöründe en başından beri yanlış olan “ne yapsam satarım” dönemi sona erdi. Artık karşımızda çok daha bilinçli bir tüketici profili var. Türk halkı insanı odağına alan, yeni şehircilik akımıyla hayata geçen yaşam alanlarına yöneldi. Günümüz tüketicisi özellikle büyük şehirlerde, daha konforlu, bütünleşik, her ihtiyacına kolayca ve üstün kalitede çözüm bulabileceği projeler istiyor. Biz de Büyükyalı projemizi bu anlayışın timsali niteliğinde bir proje olarak hayata geçiriyoruz. Büyükyalı, sakinlerini hayal edemeyecekleri eşsiz bir yaşam deneyimi bekliyor. Büyükyalı’da 1+1’den 5+1 plus’a kadar farklı yaşam stillerinin tüm ihtiyaçlarına cevap veren konsept ve büyüklüklerde daire seçenekleri yer alıyor. Ayrıca, her birinin terasında özel yüzme havuzu bulunan penthouse’larımız, Fendi Casa bloğumuz ve loftlarımız ile de özel yaşam alternatifleri sunuyoruz. Büyükyalı’nın bir diğer ayrıcalığı da loftlarımız… Türkiye loft kavramına alıştı ancak “loft” gayrimenkul sektöründe dahi gerçek kelime anlamıyla kullanılmıyor. Tarihi yapı grubumuzun içinde yer alan 180 metre uzunluğundaki tarihi fişekhane fabrikasının bir bölümünde Türkiye’nin ilk gerçek loftlarını hayata geçirdik. Bir diğer ilkimiz ise Fendi Casa tarafından dizayn edilen özel bloğumuz. Fendi Casa, Miami ve Dubai’nin ardından, ilk defa ve sadece Büyükyalı için Türkiye’ye geldi. Lüks yaşam tarzının önde gelen şirketi Luxury Living Group ile iş birliğine imza attık. Bu iş birliğinin sonucunda Luxury Living Group’un en önemli markası Fendi Casa, Miami ve Dubai’nin ardından, ilk defa ve sadece Büyükyalı için Türkiye’ye geldi. Dünya modasına her dönemde damga vuran Fendi çizgisinin bir yaşam alanındaki karşılığı olan Fendi Casa, Büyükyalı’da özel bir blok olarak hayat buldu.

İlginizi Çekebilir

Üçüncü Taraf Finansmanı, Türk Şirketleri Arasında Yaygınlaşacak

Hukukun finans ile birleşiminden doğan üçüncü taraf finansmanı, bir inovasyon olarak nitel…