Anasayfa Güncel Haberler Mersin’de 450 Milyon TL’lik Yeni Yatırım
Güncel Haberler - 15 Ocak 2020

Mersin’de 450 Milyon TL’lik Yeni Yatırım

Hayat Kimya, 450 milyon TL’lik yeni temizlik kağıdı tesisi yatırım kararı ile 5 senede Türkiye’deki toplam yatırımını 2 milyar TL’ye çıkarıyor.

Hayat Kimya’nın yeni bir temizlik kağıdı tesisi yatırımı yapacağını açıklayan Türkiye Genel Müdürü Enes Çizmeci, “Pazarı büyüten lider markalarımızla, sürdürülebilir büyümemize hız kesmeden devam etmek için kağıt sektöründe bir tesis yatırımı daha yapıyoruz. Mersin’de 200.000 m2’lik arazimiz üzerinde, 65.000 m2 kapalı alanda kurulu temizlik kağıdı tesisimiz bulunuyor. Hayat Kimya olarak, 450 milyon TL yatırımla, bu alana yeni bir temizlik kağıdı üretim tesisi daha kurulacak şekilde çalışmalarımızı başlattık. Yılda 70.000 ton kapasite ile çalışacak bu yeni tesisimizle birlikte, Mersin’deki kapasitemizi 140.000 tona, Türkiye’deki kapasitemizi ise 280.000 tona çıkararak Türkiye’nin en büyük temizlik kağıdı üreticisi liderliğimizi sürdüreceğiz. 2021 yılı ortasında devreye alacağımız bu yeni nesil tesisimizle birlikte 200 kişiye ek istihdam sağlayacağız. Böylece, Mersin’deki kampüsümüzde istihdamımızı toplam 550 kişiye çıkarmış olacağız. Bu tesisimizde, bobin kağıt, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, peçete ve mendil üreteceğiz. Üretilen ürünlerin %60’ı, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da 50 farklı ülkeye ihraç edilecek. Yeni kurulacak akıllı fabrikamız da, geleceğin akıllı üretim ve yönetim süreçlerine sahip olacak.’’ dedi.

“Enerji verimliliği seviyelerini %30’lardan, %80’lere çıkarmayı başardık”

Dünyanın kıt kaynaklarını verimli kullanmaya önem veren Hayat Kimya, “kojenerasyon’’ adı verilen teknolojiyle, doğalgazı elektriğe, ısıya ve buhara dönüştürerek üretim süreçlerinde kullanıyor. Enes Çizmeci, ’’ Bu, sektörde bilinen ama verimlilik seviyeleri %25-30’larda kaldığı için az tercih edilen bir teknoloji. Biz bu teknolojiyi aldık, kendi üretim sistemlerimize uyarlayıp verimlilik seviyelerini %30’lardan %80’lere çıkarmayı başardık. Böylece tek bir enerji girdisi ile akıllı fabrikalarımızın üretim süreçlerinde ve idari operasyonlarında ihtiyaç duyulan tüm enerjiyi karşılıyoruz. Hatta, Mersin’deki temizlik kağıtları üretim tesisimizde, bu enerji verimliliği oranını %88’lere kadar çekerek bir rekora imza attık. ‘Türkiye Kojenerasyon ve Temiz Enerji Teknolojileri Derneği’ tarafından ‘Sektörünün En İyi Uygulaması’ olarak örnek gösterildik” dedi.

“Türkiye ekonomisine üretim, istihdam ve ihracatımızla katkı sağlıyoruz”

Herkesin kaliteli ürüne erişim hakkı olduğu inancıyla  çalıştıklarını belirten  Enes Çizmeci, “Hayat Kimya olarak katma değerli, yenilikçi ürünleri erişilebilir fiyat politikalarıyla sunarak sektörde ayrışıyoruz. 2018 yılında 375 milyon dolar ihracat yaptık. TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi)’in Türkiye’nin En Büyük İhracatçıları sıralamasında son 3 senedir üst üste ilk 50’de olmaktan kıvanç duyuyoruz. Bu anlamda, Türkiye ekonomisine üretim, istihdam ve ihracat alanlarında katkı sağlıyoruz, hem de Türk markalarının küreselleşmesi ve kalite algısına değer katma şevkiyle çalışıyoruz.”

İlginizi Çekebilir

Borsada 15 Ayın En Büyük Yabancı Çıkışı

Borsa İstanbul’da yabancıların hisse senetlerini satıp çıkması uluslararası basının …