Anasayfa Güncel Haberler Küçük Güney Amerika Ülkesi Ekonomik Büyüme Rekoru Kırabilir
Güncel Haberler - 4 Kasım 2019

Küçük Güney Amerika Ülkesi Ekonomik Büyüme Rekoru Kırabilir

Güney Amerika’nın kuzeydoğusunda Brezilya, Surinam ve Venezuela’ya sınırı olan Guyana yaklaşık 780 bin nüfuslu küçük bir ülke. Ancak bu ülke çapı ve nüfusuyla küçük olsa da ekonomik büyüme rekoru kırabilir. Nitekim IMF Guyana’nın ekonomisinin 2020 yılında yüzde 86 büyümesini bekliyor. Ülke 2019’u yüzde 4,4’lük bir ekonomik büyümeyle kapatacak.

GSYİH’deki bu tür bir patlama Guyana’ya gelecek yıl dünyanın en hızlı ekonomik büyümesine tanık olan ülke sıfatını kazandıracak. Kuşkusuz, Guyana’nın öngörülen ekonomik büyümesi dünyanın bir numaralı ekonomik gücü olan ABD’ninkinin 40 katına eşdeğer olabilir.

IMF’nin bu küçük ülke için bu kadar büyük bir ekonomik büyüme öngörmesinin nedeni ise, Guyana’nın kişi başına düşen petrol miktarı açısından dünyanın en yüksek oranına sahip olması.

Kişi başına offshore rezervi 1,900 varil olan OPEC’in kralı Suudi Arabistan’la karşılaştırma yapmak gerekirse, Guyana’da kişi başı petrol miktarı 3,900 varil.

Uzmanlar üretim henüz başlamadığı ve yeni rezerv keşifleri de sürdüğü için bu oranın daha da artabileceğine dikkat çekiyorlar.

Guyana petrol üretimine gelecek ay başlayacak. Analistler bu durumun Güney Amerika’nın tek İngilizce konuşan ülkesinin ekonomik refahı açısından dönüm noktası olacağı kanaatindeler. (Kaynak: cnbc.com)

İlginizi Çekebilir

Amazon, Pandemi İçin Yaratıldı

RAKAMLARLA AMAZON SATIŞ GELİRİ 280.5 MİLYAR $ KÂR 11.6 MİLYAR $ ÇALIŞAN SAYISI798,000 Çevi…