Anasayfa Güncel Haberler İngiltere’nin Hedefi Post-Brexit Döneminde ‘Kara Kıta’yla Büyümek
Güncel Haberler - 22 Ocak 2020

İngiltere’nin Hedefi Post-Brexit Döneminde ‘Kara Kıta’yla Büyümek

Bir zamanların üzerinde “güneş batmayan krallığı”, son yıllardaki belirsizlik ortamını geride bırakarak, yüzünü bir kez daha demografisi, yer altı kaynakları ve yatırım fırsatları ile gelecek vadeden “Kara Kıta” Afrika’ya dönüyor.

İngiltere bu ayın sonunda Avrupa Birliği’nden (AB) resmen ayrılırken bir kez daha “Kara Kıta” Afrika’nın sunduğu ekonomik fırsatları değerlendirerek büyümesini artırmayı hedefliyor.

47 yıl üyesi olduğu AB’den ay sonunda ayrılacak olan İngiltere, bir yandan AB ile yeni bir ticari ilişkiyi kurmayı, bir yandan da dünyanın geri kalanı ile ticaretini artırmayı amaçlıyor.

Bir zamanların üzerinde “güneş batmayan krallığı”, son yıllardaki belirsizlik ortamını geride bırakarak, yüzünü bir kez daha demografisi, yer altı kaynakları ve yatırım fırsatları ile gelecek vadeden Kara Kıta Afrika’ya dönüyor. Bu amaçla hafta başında başkent Londra’da düzenlenen İngiltere-Afrika Yatırım Zirvesi, 21 Afrika ülkesinden ve İngiltere’den çok sayıda şirketi bir araya getirdi.

Zirveye aralarında Gana, Kenya, Mısır, Nijerya ve Ruanda’nın da bulunduğu 16 Afrika ülkesi liderinin yanı sıra büyük İngiliz şirketlerinin üst düzey yöneticileri (CEO) katıldı.

İngiltere Uluslararası Ticaret Departmanı verilerinden derlenen bilgilere göre zirve kapsamında toplam hacmi 6,5 milyar sterlin olan 27 anlaşma yapıldı.

İngiliz hükümetinden zirve kapsamında yapılan açıklamada, “Finans, teknoloji, inovasyon alanında dünyada öncü uzmanlığımız, temiz büyüme konusundaki kararlılığımız, İngiltere ve Afrika’yı doğal ortak haline getirmektedir.” ifadelerine yer verildi.

İngiltere, aynı zamanda Afrika kıtasının neredeyse tamamına yayılan yardım faaliyetlerine de yaklaşık 1,5 milyar sterlin ayırarak, toplamda uzun vadede 2,4 milyar sterlin seviyesinde ek şirket yatırımı elde etmeyi planlıyor.

İngiltere’nin Afrika ile toplam ticaret hacmi geçen yıl yüzden 7,5 artarak toplam 36 milyar sterline ulaştı. Fakat AB’den çıkarken ticaretini alternatif yeni pazarlara açılarak güçlendirmek isteyen ülke, daha fazlasını hedefliyor.

“AB’den ayrılırken, İngiltere, 46 Afrika ülkesinin İngiltere’ye azaltılmış ya da sıfır gümrük vergisi ile ihracat yapabilmesini emniyet altına almıştır.” ifadesinin yer aldığı İngiltere Uluslararası Ticaret Departmanı açıklamasında serbest ticaret anlaşmasının kapsamının genişletilmesi vurgusu dikkati çekiyor.

İngiliz hükümeti, 11 Afrika ülkesi ile olan ticaret anlaşmasına, 35 ülkeyi daha ekleyerek genişletmeyi, 2020 yılının sonunda kapsayıcı bir ticaret anlaşmasını imzalamayı hedefliyor.

İngiltere, Afrika’yı dünyanın en büyük serbest ticaret pazarlarından biri konumuna yükseltecek Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi (AfCFTA) anlaşmasının yaratacağı fırsatlar için de şimdiden şirketlerini hazırlıyor. Bu amaçla, İngiliz finans üst kuruluşu UK Finance, son iki yıl içerisinde Afrika’da iş yapan İngiliz şirketlere toplam 1,8 milyar sterlin seviyesinde finansman sağladı.

Şu ana kadar kıtanın 55 ülkesinden 54’ünün imzaladığı AfCFTA anlaşması, 27 ülkenin parlamentosunda onaylandı. Tüm parlamentolarda onaylanmasının ardından serbest ticaretin yapılacağı 1,2 milyar kişilik bir pazar oluşacak.

İngiltere, Afrika ticaretinin artırılması için uygulanacak yeni programlara gelecek yedi sene içerisinde toplam 397 milyon sterlin ayırmış durumda.

İngiltere Uluslararası Kalkınmadan Sorumlu Devlet Bakanı Alok Sharma Londra’daki zirve kapsamında, “Afrika’nın ekonomik potansiyeli devasa. 15 en hızlı büyüyen ekonominin sekizi Afrika’da. Nüfusun iki kat artarak 2050 yılında 2 milyara ulaşması bekleniyor.” açıklaması yaparak Afrika’nın İngiltere için uzun vadeli önemini ortaya koydu.

Mısır’la milyarlarca sterlinlik anlaşma

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın daveti üzerine İngiltere-Afrika Yatırım Zirvesi’ne katılmak için geldiği Londra’da zirvenin yapıldığı Intercontinental Hotel O2 önünde protesto edildi. Fakat kapalı kapılar ardında Sisi’nin 2013 yılında meşru hükümete karşı darbesi bir kenara bırakıldı ve milyarlarca sterlin hacminde anlaşmalar yapıldı. İngiliz Bombardier, Kahire’de monoray yapılması ve hattın işletilmesi işini 3,18 milyar sterlin karşılığında aldı. Rolls Royce ise Mısır’la da 50 milyon sterlin değerinde uçak motoru anlaşması yaptı. İngiliz ev tekstili ve giyim perakendecisi Matalan Mısır’da 13 yeni mağazanın açılması için toplam 25 milyon sterlin değerinde yatırım yapılması kararı aldı. Mısır hükümetine ait şirketler Londra Borsasında yaptıkları tahvil ihraçları ile 22 milyar sterlin gelir elde etti. İngiltere’nin Mısır’da toplam yatırımı ise 48 milyar sterlin seviyesinde.

Gelişmeler, İngiltere’nin ekonomik olarak büyümesini artırmak için bir kez daha yüzünü Afrika’ya çevirdiğini gösteriyor. Öncekinden farklı olarak bu kez İngiltere yumuşak gücünü, finans gücünü ve gelişmiş teknolojisini sahaya sürüyor. İngiltere, hızla büyüyen, genç demografisi ile geleceğin ekonomilerini içerisinde barındıran Afrika’daki fırsatları kaçırmamakta kararlı.

İlginizi Çekebilir

Üçüncü Taraf Finansmanı, Türk Şirketleri Arasında Yaygınlaşacak

Hukukun finans ile birleşiminden doğan üçüncü taraf finansmanı, bir inovasyon olarak nitel…