Anasayfa TÜRKİYE Havaş’tan flaş açıklama
TÜRKİYE - 25 Eylül 2014

Havaş’tan flaş açıklama

Danıştay kararına rağmen, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankara’da düzenlediği yolcu hizmetleri durdurulan Havaş’tan açıklama geldi.

Havaş Genel müdürü Nurzat Erkal adıyla yapılan açıklamada şu bilgiler paylaşıldı: Ankara Esenboğa Havalimanı ile şehir merkezi hattında verdiğimiz yolcu taşımacılığı hizmeti, 25 Eylül 2014, saat 09:00 itibariyle Ankara Belediyesi’nin şehir merkezi havalimanı arasındaki hattı 10 yıl süreyle özel bir şirkete kiralaması kararına binaen Ankara Ulus ve AŞTİ’deki yolcu terminallerimize gerçekleşen eş zamanlı müdahale ile durduruldu.

DHMİ ve SHGM’den alınan yolcu taşımacılığı ruhsatına binaen gerçekleştirilen hizmeti sağlayan araçlarımız, şehir terminalinde bekletiliyor. Yolcu sayısı bakımından küçük ölçekte olan havalimanları da dahil olmak üzere, Türkiye’nin 18 şehrinde hiçbir fark gözetmeden bir anlamda kamu hizmeti niteliğindeki yolcu taşımacılığı faaliyetimize devam ederken, İstanbul ve Ankara gibi iki büyük şehirdeki faaliyetlerimizin belediyeler tarafından Danıştay kararına rağmen durdurulması manidardır. Bu hukuksuzluğu mutlaka bağımsız yargı halledecektir.

Türkiye’nin saygın bir teşebbüsü ve en eski yer hizmetleri kuruluşu Havaş olarak, yaklaşık 11 bin çalışanımızla ülkemizin ulusal ve uluslararası alanlarda temsilini başarıyla sürdürmekteyiz. Ülkemizin çeşitli şehirlerindeki bir çok havalimanında, havalimanı – şehir merkezi hattında, birinci sınıf yolcu taşıma araçları ile 31 yıldan bu yana gerçekleştirdiğimiz yolcu taşımacılığı faaliyetimizi, yetkili kurumlar tarafından onaylanan güzergahlar ve tarifeler üzerinden, ilgili mevzuata uygun biçimde ve gereken tüm izin, lisans ve ruhsat belgelerini almak suretiyle yerine getiriyoruz. Bu anlamda, Esenboğa Havalimanı ve şehir merkezi hattındaki taşımacılık hizmetimizin yolcularımız kanalında da bir mağduriyet oluşturacak biçimde durdurulmasından büyük üzüntü duyuyoruz. Havaş olarak, ilgili tüm hukuki ve ticari kurallara uygun şekilde ve ilgili özelleştirme işlemlerinden doğan haklar çerçevesinde yürütülmesinde yüksek kamu menfaati bulunduğuna inandığımız hizmetlerimizi, yeniden ve ivedilikle vatandaşlarımıza sunabilmek amacıyla, gerekli tüm hukuki yollara başvuracağımızı belirtmek isteriz. Havaş hizmetleri Ankara’da durduruldu Ankara Büyükşehir Belediyesi, Danıştay kararına rağmen, Havaş’ın Ankara’da düzenlediği yolcu hizmetlerini durdurdu. Airporthaber’de yer alan habere göre, Havaş’ın Ankara’da düzenlediği yolcu taşıma hizmetleri Danıştay kararına rağmen Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından durduruldu. Havalimanından otobüse binen yolcular aşağı indirildi. HAVAŞ’ın sahibi konumundaki TAV Havalimanları Holding’in İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, yaşanan durumu eleştirerek, Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin konuya el atması gerektiğini ifade etti. Havaş, otobüslerinden indirilen yolcuların tranferi konusunda ne yapılacağı ise şimdilik belirsizliğini koruyor.

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…