Anasayfa Güncel Haberler Fintech, Rakipleriyle Arayı Açıyor
Güncel Haberler - 12 Mart 2020

Fintech, Rakipleriyle Arayı Açıyor

KPMG’nin Pulse of Fintech raporuna göre; küresel fintech yatırımları 137.5 milyar dolarlık işlemle yeni bir rekora imza attı. Türkiye’de ise girişim ekosistemi 102 milyon dolar yatırım aldı

KPMG’nin Pulse of Fintech 2019 raporu yayımlandı. Fintech ekosistemini değerlendiren raporda, önemli tespitlerin yanı sıra 2020 ile ilgili dikkat çekici tespitler bulunuyor. Rapora göre güçlü duruşunu geçen yıl da koruyan küresel fintech pazarı, son üç yılda 300 milyar dolarlık yatırımla tarihi rekora koşuyor.

FINTECH’IN ALTIN ÇAĞI BAŞLIYOR

KPMG Türkiye Bilgi Sistemleri Risk Yönetimi Başkanı Sinem Cantürk, “Küresel fintech sektöründeki temel trendleri ve işlemleri inceleyen araştırma pazarın nabzını tutuyor” diyor. Fintech yatırımlarının 2019’da ABD, Kanada ve Avrupa’da güçlü seyrederken Asya’da düşüş gösteriyor. Küresel fintech yatırımları, 2018’de 120 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. 2019 sonunda 2 bin 693 adet ve 135.7 milyar dolarlık işlemle yeni bir rekora imza attı. Birleşme ve satın almaların hacmi 97.3 milyar dolar olarak gerçekleşti ve geçen yılın üç katına çıktı. Cantürk, küresel sektörde siber güvenlik alanındaki fintech’lerin yükseldiğini söylüyor. Türkiye’de de fintech grafiğinin yukarı yönlü hareketi sürüyor.

AÇIK BANKACILIK YAYGINLAŞIYOR

Cantürk, siber güvenlik alanındaki fintech’lerin öne çıktığını söylüyor. Rapora göre siber güvenlik fintech’leri yıl boyu 53 işlemle 646.2 milyon dolarlık işlem gördü. Hem geleneksel finans kuruluşları hem de fintech’ler için siber güvenlik açıklarının tehdit haline gelmesi bunda etkili oldu. Avrupa’da açık bankacılığın yaygın kullanılması nedeniyle müşterilerin kimlik bilgilerinin daha iyi korunması yüksek önem taşıyor. Regtech’lerin toplam yatırım hacmi önceki senelere göre düştü ama yapılan işlem sayısında rekor kırdı. 2019’da regtech’lerde 145 adet ve 2.5 milyar dolarlık işlem gerçekleşti. Bu ilgi gelişmiş pazarlarda giderek karmaşıklaşan regülasyon ortamından kaynaklanıyor. Uyum otomasyonu ve risklerin izlenmesi çok önemli. Insurtech’lerde 156 adet ve 6,5 milyar dolarlık işlem, hacimde önceki yıllara göre azalma olduğunu gösteriyor. Bunun en büyük sebebi Insurtech ekosisteminin olgunlaşması nedeniyle erken aşama yatırımların azalması. Ancak toplam işlem hacmi halen yüksek seviyede.

Proptech’lerde geçen iki yılda hızlı bir yükselme var. 2019’da 105 adet ve 2.6 milyar dolarlık işlem yapıldı. Sektör oyuncularının gayrimenkulü dijitalleşerek dönüşüme girecek alanlardan biri olarak değerlendirmesi yükselişin sebeplerinden. Pazarda wealthtech’lerde de hareket var. 2019’da wealthtech’lerde 474.1 milyon dolar değerinde 29 adet işlem gerçekleşti.

BLOCKCHAIN YÜKSELİŞE GEÇTİ

Rapora göre; blockchain gündemde olan ve yükselen trendlerden biri. Blockchain ve kripto paralar 2018’de her zamankinden daha çok yatırım alıp, işlem hacminde rekor düzeye ulaştı. Geçen yıl ise 479 adet 4.7 milyar dolarlık işlem gerçekleşti. Blockchain’in ne derece evirilip yayılacağı hala kestirilemese de güçlü yatırımlar almaya devam edeceği öngörülüyor. Ödeme sistemlerinde ise 306 adet 77.8 milyar dolarlık işlem yapıldı. Sektörde son iki yıl toplamında işlem hacminde oldukça yüksek bir artış bulunuyor.

TÜRKİYE’DE DURUM NASIL? 

Türkiye girişim ekosistemi, 2019’da yüzde 66 büyüdü. Yılı 94 girişimin 102 milyon dolar yatırım almasıyla kapattı. Türkiye’de 2010-2019 yılları arasında kurulan teknoloji girişimlerinin yüzde 16’sında kadın girişimciler yer aldı. Türkiye bu ortalama ile Çek Cumhuriyeti, İtalya ve Portekiz’den sonra Avrupa’daki en yüksek orana sahip dördüncü ülke oldu. 2019 sonunda fintech dikeyindeki işlem hacmi 8.4 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu verilere göre Türkiye startup ekosisteminde en çok fonlanan dikeyler arasında fintech üçüncü sırada. Fintech’in rakipleri dijital marketler ve market dağıtımı oldu. En fazla işlem 17 adet ile fintech dikeyinde gerçekleşti. Türkiye’deki fintech pazarı, yeni kurulan girişim sermayeleri, çıkışlar ve ikincil işlemlerle gelişti. Sektörün devlet desteğinin devamıyla gelişimini sürdürmesi bekleniyor. Bu yıl daha büyük ve cesur fintech yatırımlarının gerçekleşmesi bekleniyor. Olgunlaşan Fintech’ler yatırımcılar için daha büyük odak noktası olacak, işlem hacimleri büyüyecek.

Fintech şirketlerin sundukları ürün ve hizmet yelpazesi genişleyecek. Olgunlaşan fintech’ler ve gelenekselliğin dışına çıkan bankalar kendi alanları dışında kalan enerji, telekom gibi alanlara yönelecekler.

İlginizi Çekebilir

Temassız Teknolojiye İlgi Arttı

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını ile birlikte şirketler “temassız teknoloji…