Anasayfa Antik Yunan, Çin Las Vegas’ına Dönüşebilir
9 Temmuz 2019

Antik Yunan, Çin Las Vegas’ına Dönüşebilir

Yunanistan’ın Pire limanı 2016 yılında Çinli yatırımcılar tarafından satın alınmıştı. Ülkenin ciddi bir ekonomik krizle boğuştuğu o dönemde bu satış Yunanlıların yüzünü güldürse de, Hong Konglu Cosco’nun burayı bir eğlence merkezine dönüştürme hevesi, bölgenin Antik dokusunun bozulacağını düşünen Atina’yı rahatsız etmiş durumda. 

Pire Limanı Ocak 2016’da Başbakan Alexis Tsipras tarafından 368,5 milyon euro’ya yatırım devi Cosco’ya satılmıştı. Cosco yetkilileri limanı 350 milyon euro’ya yenileme taahhüdünde bulunmuştu. Ancak şimdilerde limanda başlayan geniş çaplı endüstriyelleşme hamleleri özellikle arkeologların tepkisini çekiyor. Limanda yapılması öngörülen otellerin kat sayısının sınırlanması ve hatta buranın ticari bir bölgeye dönüştürülmesi girişimlerine son verilmesi isteniyor. Arkeologlar bu inşaatların tarihi kalıntılara zarar vereceğini, manzarayı bozacağını söylüyorlar.

Nitekim arkeologlar konseyi bu devasa yatırımı bloke etmeyi ve Cosco’dan projeyi gözden geçirmesini talep etmeyi başardı. Bu dirence sinirlenen Çinliler ise geri adım atmayacaklarının mesajını verdiler. Limanı bütünüyle satın almadan önce aslında 2008 yılından beri hissedar olan Cosco terminalleri yenileyerek buraya daha zengin bir müşteri kitlesini çekmeyi planlıyor. Cosco’nun hedefi limanı Asya ila Avrupa arasında bir köprüye dönüştürmek. Pekin yönetimi ürünlerini yaşlı kıtaya sevk etmek için Pire’yi yeni İpek Yolu üzerinde kilit nokta olarak görüyor. Nitekim yatırımlarla büyüyen Pire halen Akdeniz’in ikinci büyük limanı konumunda. Birinci İspanya’nın Valencia limanı. Pire, Avrupa çapında ise dördüncü büyük liman.

Cosco’nun planları Atina halkını ise ikiye bölmüş durumda. Çinli şirket şimdiye kadar iki bin yeni istihdam yarattı. “Yeni Las Vegas” projesiyle de burada durmayacağı anlaşılıyor. Ancak pek çok sendikaya göre bu yenilik çok da avantajlı değil. Zira bölgede 2016 yılından beri maaşlar geriliyor.

Kısacası ekonomik krizin en şiddetli günlerinde kamu yetkilileri bu satıştan memnundular. O dönemde, gözüpek Çinliler dışında kimse Antik çağların beşiğine yatırım yapmak istemiyordu.  Ancak görünüşe göre, liman bir eğlence parkına dönüşmeden Atina artık biraz özerklik elde etmek istiyor. (KAYNAK: VANITY FAIR FRANCE)

İlginizi Çekebilir

Ramazan Bayramı Kutlu Olsun

Fortune Türkiye ailesi olarak ülkemizin Ramazan Bayramı’nı kutluyoruz. …