Anasayfa Güncel Haberler Amazon Alexa Guard ile Echo akıllı hoparlörler ev güvenlik sistemine dönüşüyor
Güncel Haberler - TEKNOLOJİ - 15 Mayıs 2019

Amazon Alexa Guard ile Echo akıllı hoparlörler ev güvenlik sistemine dönüşüyor

6 aydan uzun zamandır üzerinde çalışmaların devam ettiği Amazon Alexa Guard, kullanıcılara sunulmaya başlandı. Şimdilik sadece ABD’deki Echo hoparlör kullanıcıları Alexa’ya “Evden çıkıyorum” diyerek güvenlik sistemini aktive edebiliyor.

Resmi olarak Eylül ayında tanıtıldıktan sadece birkaç ay sonra ilk beta test davetiyeleri dağıtılan ilgi çekici Alexa Guard özelliği şimdi ABD’de daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Bu işlevi etkinleştirmek için yapmanız gereken tek şey, evinizden her çıktığınızda “Alexa, ben ayrılıyorum” demeniz ve bu sayede dijital asistanınızın sanal kulağını zeminde tutmasını istemeniz.

Guard’ı yukarıda belirtilen sihirli cümleyle “dış moda” ayarladıktan sonra, Echo cihazınız tetikte kalıyor ve duman alarmları, karbon monoksit alarmları veya cam kırılmaları durumunda telefonunuza bildirimler gönderiyor. Ancak her seferinde “akıllı bir uyarı” alır almaz panik yapmanız gerekmiyor. Alexa bunun yerine size algıladığı tehlikeli sesin 10 saniyelik bir kaydını dinletiyor. Bu sayede problemin evinizdeki hayvanınız olup olmadığından emin olabiliyorsunuz. Alexa hoparlöründe oldukça güçlü mikrofonlar bulunmakta ve dışarıdaki sesleri de kolaylıkla algılayabiliyor.

Tüm Echo kullanıcılarına ücretsiz sunulan Alexa Guard özelliği, öncelikle ayarlardan aktivasyona ihtiyaç duyuyor. Özellik aşamalı olarak dağıtıldığından henüz herkesin erişimi mevcut değil.

Tam olarak bir güvenlik sistemi ya da güvenlik kameraları kurulumu yerine geçmeyecek bu sistem, acil durumda güvenlik güçlerini aramıyor. Bunun dışında hırsız ya da başka kötü niyetli kişi evinize sessiz bir biçimde kapıdan ya da pencereden, yani cam kırmadan girerse yine sistem bir işe yaramıyor.

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…