Anasayfa Güncel Haberler Altın, ABD Verileri Sonrası Kaybına Devam Etti
Güncel Haberler - 17 Temmuz 2019

Altın, ABD Verileri Sonrası Kaybına Devam Etti

Altın fiyatları, ABD’de beklenenden daha iyi çıkan ekonomik verilerin Fed’in bu ayki toplantıda beklenen faiz indiriminden sonra izleyeceği para politikası yoluna ilişkin şüpheleri artırmasının ardından kaybını korudu.

ABD’de perakende satışlar ve sanayi üretimi haziran ayında beklenenden daha yi çıktı ve istikrarlı ekonomik büyümenin devam ettiğinin altını çizdi. Fed Başkanı Jerome Powell, Salı günü yaptığı konuşmada, merkez bankasının ABD büyümesine yönelik aşağı yönlü riskleri “dikkatle izlediğini” ve büyümeyi sürdürmek için uygun hareketi yapacağını söyleyerek geçen hafta Kongre’de yaptığı konuşmalardakine benzer yorumlarda bulundu.

Spot altın, Salı günü yüzde 0.6 düştükten sonra yüzde 0.1 daha gerileyerek Singapur saati ile 12:49.2da ons başına 1,405.24 dolara indi.

Vanguard Markets idari ortağı Stephen Innes, hazırladığı notta, “ABD’de ekonomik verilerin bu ay güçlü çıkmasının daha az güvercin Fed anlamına geldiği yolunda bir spekülasyon var ve eğer Fed Temmuz’da faiz indirimine giderse, bu bir defalığına olacak şeklinde bazı şüpheler de artıyor,” dedi ve “Güçlü ABD ekonomisine ilişkin haberler Fed’in bu ayki toplantıda 50 baz puanlık indirime gidebileceğine ilişkin beklentileri azalttı ve bu da altını kısa vadede olumsuz etkileyecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.3 yükselirken, platin yüzde 0.1 değer kazandı ve palladyum yüzde 0.3 düştü.

Kaynak: Bloomberght

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…