Anasayfa PİYASALAR ABD’de TÜFE değişmedi
PİYASALAR - 20 Kasım 2014

ABD’de TÜFE değişmedi

ABD'de TÜFE Ekim'de artan barınma ve sağlık hizmetleri fiyatlarının düşen enerji fiyatlarını dengelenmesiyle sabit kaldı.

ABD’de tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ekimde bir önceki aya kıyasla değişmeyerek sabit kaldı. 

ABD Çalışma Bakanlığı’nın bugün açıkladığı verilere göre TÜFE, ekim ayında değişmedi. TÜFE, böylece yıllık bazda da yüzde 1,7 ile önceki ayki seviyesini korudu. Eylül ayında yüzde 0,1 artan TÜFE’nin, ekim ayında yüzde 0,1 düşmesi bekleniyordu.

TÜFE’nin sabit kalmasında artan barınma, gıda ve sağlık hizmetleri fiyatlarının düşen enerji fiyatlarıyla dengelenmesi etkili oldu. Eylülde yüzde 0,3 yükselen barınma maliyeti ekim ayında da yüzde 0,2 arttı. Gıda fiyatları da eylülde kaydettiği yüzde 0,3’lük artışın ardından ekimde yüzde 0,1 yükseldi. 

Öte yandan, enerji fiyatlarının son 4 aydır izlediği düşüş eğilimi eylülde de devam etti. Ağustosta yüzde 4,1, eylülde yüzde 1 gerileyen petrol fiyatları, ekim ayında da yüzde 3 azaldı. 

Fiyatı oynaklık gösteren gıda ve enerji dışındaki kalemlerden oluşan çekirdek TÜFE ise beklentileri aşarak yüzde 0,2 yükseldi. Çekirdek endekse yönelik beklenti yüzde 0,1 artış yönündeydi.

Veriler, ayrıca bir önceki ay yüzde 1,7 düzeyinde gerçekleşen yıllık çekirdek TÜFE’nin, ekimde yüzde 0,1 artışla 1,8’e çıktığını ortaya koydu. ABD Merkez Bankası (Fed), çekirdek TÜFE’yi uzun vadeli enflasyon eğiliminin göstergelerinden biri olarak görüyor. 

Ekonomistler, çekirdek TÜFE’nin son dönemde gösterdiği sınırlı ancak istikrarlı artışın enflasyonun uzun vadede Fed’in yüzde 2’lik hedefine ulaşacağına işaret ettiğini vurguluyor. Fed’in dün açıklanan toplantı tutanaklarında da enflasyonun düşme olasılığının bu yılın başına kıyasla azaldığı belirtilmişti.

İlginizi Çekebilir

“Tüm İş Süreçlerimizi Yenilikçi Bir Bakış Açısıyla Değerlendiriyoruz”

Fortune Agile Dönüşüm Hikayeleri yuvarlak masa toplantısına katılan Tüpraş İnsan Kaynaklar…