Anasayfa ABD, Rusya’ya karşı yeni önlemler açıkladı
17 Temmuz 2014

ABD, Rusya’ya karşı yeni önlemler açıkladı

Rusya’nın Kırım’ı yutmasına karşı çaresiz kalan Obama yönetimi, olayın ardından başlattığı ambargo önlemini sertleştiriyor. ABD Hazine Bakanlığı Rus şirketlerine yönelik iki önlem daha açıkladı. Finans, enerji ve savunma sanayii şirketlerinin yanı sıra bazı Rus vatandaşlarının malvarlıkları donduruldu ve ABD’ye girmeleri yasaklandı.
 
Ambargo konulan şirketler arasında iki büyük Rus enerji şirketi Novatek ile dev Rus petrol şirketi Rosneft de var. Dünyanın en büyük doğal gaz üreticisi ve ihracatçısı Gazprom’a ait Gazprombank ve VEB ambargo konulan bankalardan ikisi. 8 silah şirketi ve çok sayıda kişinin ABD kaynaklarına erişmesi yasaklandı.
 
ABD Hazine Bakanlığı, Terör ve Finansal İstihbarat Müsteşarı David Cohen “Rusya ululslararası hukukun temel kurallarına uymadığı için bu kararları aldık” açıklaması yaptı. Bu arada Avrupa Birliği liderleri Rusya’ya karşı önlemler için görüşmelerini sürdürüyor. Masanın üzerindeki önlemler arasında Rusya Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası kaynaklarına erişiminin engellenmesi de var.
 
Önce ABD, sonra da AB’nin kıskacını sıkılaştırması Putin’i yeni arayışlara yönlendiriyor. Moskova yönetimi, Çin, Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika ile birlikte oluşturdukları BRICS paktını, daha kurumsal hale getirmeye çabalıyor. Son BRICS zirvesinde üye ülkeler tarafından Dünya Bankası ve IMF’nin işlevini görmesi amacıyla bir banka kurulması kararı alınmıştı. Merkezi Şangay’da olması kararlaştırılan bankaya ilk etapta 100 milyar dolar sermaye konulacak. Acil yardıma ihtiyacı olan üye ülkelere kullandırılmak üzere de ek 100 milyar dolar daha kaynak yaratılacak. Bankada ilk dönem başkanlığı Hindistan yürütecek.

BRICS ülkeleri banka kuruyor

İlginizi Çekebilir

İsfanbul Tema Park, Kapılarını Açtı

Türkiye’nin dünya standartlarındaki ilk tema parkı İsfanbul, kapılarını eğlence severlere …