Anasayfa Köşe Yazıları Yeni aile fotoğrafı
Köşe Yazıları - 20 Haziran 2018

Yeni aile fotoğrafı

Avengers: Sonsuzluk Savaşı’ndaki aile fotoğrafı sadece bir filmin fotoğrafı değil, dünya üzerindeki yeni senaryodaki kadronun da fotoğrafı.

TÜRKIYE’DE ARTIK SADECE SPOTIFY’DAKI DEĞIL, Netflix’teki gelişmeleri de Ertuğrul Özkök’ten takip ediyorum. Son olarak Avengers: Infinity Wars’un fotoğrafına ve konusuna Hürriyet gazetesindeki köşesinde yer verdi. Özkök çok iyi görüyor. (Görünenin ötesindeki bilgiye ulaşmak için okumaya devam edin.) Fotoğraf yeni bir bakış açısını yansıtıyor. Yeni dünyanın liderliği konusunda artık gelişen ülkelere biçilen daha büyük bir rol var.
Önceki ay Budapeşte’de Dell EMC’nin yöneticilerinden biri sahnede “Sophia’yı tanıyanlar el kaldırabilir mi?” dedi. Bütün eller havaya kalktı. Arkasından başka bir soru sordu ki, bütün salon sessizliğe boğuldu. Yöneticinin sorusu, “Sophia’nın yazılımının yüzde 70’inin Etiyopya’da üretildiğini bilen var mı?” şeklindeydi. Hiç kimse bilmiyordu.

Filmler, gelecek hakkında fikir vermeleri ile hayatımızda önemli yere sahip. Ancak günümüzde geleceğe doğru ilerleme hızımız o kadar yükseldi ki artık nerede geleceğe nerede bugüne ya da birkaç gün sonrasına hitap ettiklerini belirlemek kolay değil. Belki de kısa bir süre sonra zaman duygumuzu yitireceğiz. Belki başka gerçekliklerimizi de…
İş ünvanı sahibi olmalarıyla anılan beyaz yakalıların yüzde 50’sinin 2020’de serbest çalışacağı haberi kimseyi şaşırtmıyor. Kolektif House’daki İş’te Gelecek Konferansı’na telekonferans yöntemiyle katılan “Gig Economy (Serbest Çalışma Ekonomisi): Daha İyi Çalışma Rehberi” kitabının yazarı Diane Mulcahy, “Küresel iş gücünde yüzde 30 payı bulunan serbest çalışanlar, 2020 yılında yüzde 50 pay sahibi olacak. Çok büyük bir hızla büyüyen bir ekonomi bu. Serbest çalışanların yüzde 75’i bunu isteyerek tercih ediyor. Artık insanlar hayatlarının kontrolünü ellerine almak, nerede, kiminle, nasıl bir ücrete çalışacaklarına kendileri karar vermek istiyor” dedi.
İki sene sonrasından bahsediyoruz. Beyaz yakalı dediğimiz ve unvanlarını kaybedince sembolik anlamda ölen varlıklardan bahsediyoruz ve bunların dışarıdan çalışmasından bahsediyoruz. Bu, Kızılmaske’nin Birleşmiş Milletler’e (BM) temsilci atanması gibi bir şey. Hatırlayalım, Kızılmaske ormanda kralken dünyaya kurtarma işi modern kıyafeti ile BM’de yer alan sevgilisine kalıyordu. Kızılmaske sadece yardımcı oyuncuydu.
Bugün nelerin aynı göründüğünü görmek için yukarıdaki aile fotoğrafına bir bakın. Karşılaştırma yapabilmeniz için eskisini de sayfanın alt tarafına basıyoruz.

İlginizi Çekebilir

Dijital çağın yeni kapıları

Bu sene tamamlanması beklenen SoftwareOne-Comparex birleşmesi ile oluşması beklenen 10 mil…