Vatikan’ın parası Fransız'a, imajı İngiliz'e emanet

Yakın zamanda mali skandallarla çalkalanan Vatikan hem mali yapısında hem de imajında düzeltme peşinde.


HABER: GeGeoffrey Smith/Anahid Hazaryan (çev.)
11.07.2014
Vatikan’ın parası Fransız'a, imajı İngiliz'e emanet
Papa Francis Vatikan'ın mali yapısında reform için harekete geçti

 

 

 

 

Papa Francis Vatikan’ın bankasının faaliyetlerini ve imajını düzeltmek için Fransız bir fon yöneticisini ve Hong Kong’un eski İngiliz valisini görevlendirdi.

Bu transferler, İtalya’daki yüksek rütbeli din adamlarıyla bağlantılı vergi kaçırma girişimleri dahil bir dizi skandalın patlak vermesinin ardından Vatikan’ın mali operasyonlarında yolsuzluğu ortadan kaldırma kampanyasının yeni bir aşamasını oluşturuyor.

Bu kapsamda, Papa Francis geçen ay Vatikan’ın bankasını ve varlık yönetimi operasyonlarını kontrol eden denetim kurulunu bütünüyle değiştirdi.
Vatikan’ın yeni Ekonomi Bakanı Kardinal George Pell konuyla ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, Jean-Baptiste de Franssu’yu Din İşleri Enstitüsü olarak da bilinen Vatikan bankasının başkanı olarak seçtiklerini bildirdi. Fransız olan de Franssu daha önce yatırım şirketi Invesco’nun yöneticisi ve Avrupa’daki yatırım fonlarının lobi grubu EFAMA’nın başkanıydı

De Franssu, Vatikan’ın mali işlerini daha önceki Papa 16. Benedict döneminde temizlemeye başlayan Alman avukat Ernst von Freyberg’in yerini aldı.

Fransız bankacının görevleri arasında yatırım faaliyetlerini bankanın sorumluluğundan alıp, yeni kurulan varlık yönetimi birimine taşımak ve bankayı da Roman Katolik Kilisesi, çeşitli birimleri ve çalışanları için ilk baştaki ödeme hizmetleri ve finansal danışmanlık görevine odaklamak yer alıyor.

BBABD hükümetinin bütçesi geçen ay 70,5 milyar dolar fazla verdi. Bununla birlikte, bütçe yılının başından bu yana bütçe açığı, son altı yılın en düşük seviyesi olan 365,9 milyar dolara indi. Bütçe açığı, 2013 Haziran ayına kıyasla yüzde 28 küçüldü.

ABD Ekonomi Bakanlığı, haziran ayı bütçe fazlasını 70,5 milyar dolar açıklarken, beklentiler ise bütçe fazlasının 86,5 milyar dolar olacağı yönündeydi.
Mayıs ayında 130 milyar dolar bütçe açığı verilirken, haziran ayında meydana gelen bütçe fazlasının, vergi gelirlerinin yüzde 8 artması ve askeri harcamaların azalmasından kaynaklandığı ifade edildi.

BBC'de idari kurul başkanıydı
Öte yandan, Vatikan ayrıca İngiltere eski bakanı, Avrupa Komisyonu üyesi ve Oxford Üniversitesi rektörü Lord Christopher Patten’i de medya stratejisi sorumlusu olarak atadı. Patten aynı zamanda  Hong Kong’un 1999 yılında İngiltere tarafından Çin’e devredilmesinden önce, Hong Kong’un son İngiliz valisiydi; ayrıca yakın zamanda da BBC’deki idari kurulun başkanlığını yürütüyordu.

Lord Patten  sorumlu olduğu komitenin, Vatikan’ın dijital medya stratejisinin nasıl geliştirileceği ve Katolik kilisesinin ibadetlerini yerine getiren müminleri dışındaki kitleye nasıl ulaşacağıyla ilgileneceğini belirtti.
 HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

İlk çeyrekte hızlı büyüyen şirketler
 
Piyasalarda riskler ve fırsatlar
 
Piyasaların seçim dönemi

Seçim dönemi hisseleri
 
İstikrarlı kazanç
 
En hızlı büyüyen fonlar
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X