Anasayfa TÜRKİYE Türk heyeti ABD bakan yardımcısı ile görüşecek
TÜRKİYE - 8 Ağustos 2018

Türk heyeti ABD bakan yardımcısı ile görüşecek

ABD'ye giden Türk heyeti, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sullivan ile toplantı gerçekleştirecek.

Türkiye ve ABD arasında Rahip Andrew Brunson’ın tutukluluğu ve Washington yönetiminin aldığı yaptırım kararları nedeniyle başlayan krizi çözmek üzere ABD’ye giden Türk heyeti ilk toplantısını bugün gerçekleştirecek.
15 Temmuz darbe girişimi sonrasında FETÖ ve PKK bağlantıları olduğu suçlamasıyla tutuklanan ve geçtiğimiz haftalarda ev hapsine alınan Brunson’ın derhal serbest bırakılmasını isteyen ABD, Türkiye’ye yönelik yaptırım kararı almıştı.
İçişleri ve Adalet bakanlarının mal varlıklarını dondurma kararı alan ABD’ye Türkiye’nin de aynı şekilde karşılık vereceği açıklanmıştı.
Krizin çözümüne ilişkin ilk temas geçen hafta Cuma günü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo arasında Singapur’da gerçekleşmiş, tarafların sorunları çözme konusunda çalışmak konusunda mutabık kaldığı açıklanmıştı.
Devam eden temaslar kapsamında Ankara dün iki ülke arasındaki krizi çözümlemek üzere ABD’ye bir heyet gönderileceğini açıkladı.
Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki heyette Adalet, Hazine ve Maliye ile Dışişleri Bakanlığı’ndan üçer yetkili yer alıyor.
Dışişleri kaynakları heyetin ilk görüşmesini ABD’de çalışma saatinin başlamasının ardından bugün gerçekleştireceğini belirtti. Edinilen bilgiye göre, Türk heyeti bugün ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan ile görüşecek.

İlginizi Çekebilir

Ticaret savaşları ABD ekonomisini de vurdu

Trump’ın uyguladığı tarife artırımların etkisi ele hedef alınan ülkelerden ithalat y…