Trump: Fed'in faiz artırımından memnun değilim

ABD Başkanı Donald Trump, Fed'in faiz artırımından memnun olmadığını söyledi


  FOTOĞRAF: ARŞİV
27.09.2018
Trump: Fed'in faiz artırımından memnun değilim

ABD Başkanı Donald Trump Fed'in Çarşamba günkü faiz kararının ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.
Trump, faiz kararından sadece birkaç saat sonra yaptığı açıklamada, Fed'e ilişkin rahatsızlığını bir kez daha dile getirdi.
Trump, Çarşamba günü New York'ta düzenlediği basın toplantısında, "Ülke olarak harika performans gösteriyoruz," dedi ve "Ne yazık ki Fed faizi biraz artırdı, çünkü çok iyi gidiyoruz. Faiz artırımından memnun değilim" şeklinde görüş bildirdi.
Fed'in trump'ın göreve başlamasından bu yana gerçekleştirdiği altıncı faiz artırımı, gösterge faizin yüzde 2-yüzde 2.25 aralığına çıkmasına neden oldu. Bu artırımların üçü bu yıl, Trump tarafından Janet Yellen yerine Fed Başkanlığına getirilen Jerome Powell'ın görev süresinde gerçekleşti.
Trump, açıklamasında, "Temel olarak düşük faiz yanlısı biriyim" dedi.
Fed yetkilileri, güçlü istihdam artışlarını ve ılımlı enflasyonu işaret ederek, bu yıl bir faiz artırımının daha kartlar arasında olduğunu güçlü bir şekilde işaret etttiler ve uzun zamandır para politikası için kullandıkları "genişlemeci" terimini dünkü açıklamada kullanmadılar.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Fikri Işık'tan Sınai Mülkiyet Kanunu açıklaması
 
Işık: Türkiye yatırımcılar için daha cazip hale gelecek
 
Bütçe eylülde 6 milyar açık verdi

BES'e Avustralya modeli önerisi
 
Alkoçlar konkordato istedi
 
İşsizlik Temmuz'da yüzde 10,8 oldu
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X