Trump: Fed'in faiz artırımından memnun değilim

ABD Başkanı Donald Trump, Fed'in faiz artırımından memnun olmadığını söyledi


  FOTOĞRAF: ARŞİV
27.09.2018
Trump: Fed'in faiz artırımından memnun değilim

ABD Başkanı Donald Trump Fed'in Çarşamba günkü faiz kararının ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.
Trump, faiz kararından sadece birkaç saat sonra yaptığı açıklamada, Fed'e ilişkin rahatsızlığını bir kez daha dile getirdi.
Trump, Çarşamba günü New York'ta düzenlediği basın toplantısında, "Ülke olarak harika performans gösteriyoruz," dedi ve "Ne yazık ki Fed faizi biraz artırdı, çünkü çok iyi gidiyoruz. Faiz artırımından memnun değilim" şeklinde görüş bildirdi.
Fed'in trump'ın göreve başlamasından bu yana gerçekleştirdiği altıncı faiz artırımı, gösterge faizin yüzde 2-yüzde 2.25 aralığına çıkmasına neden oldu. Bu artırımların üçü bu yıl, Trump tarafından Janet Yellen yerine Fed Başkanlığına getirilen Jerome Powell'ın görev süresinde gerçekleşti.
Trump, açıklamasında, "Temel olarak düşük faiz yanlısı biriyim" dedi.
Fed yetkilileri, güçlü istihdam artışlarını ve ılımlı enflasyonu işaret ederek, bu yıl bir faiz artırımının daha kartlar arasında olduğunu güçlü bir şekilde işaret etttiler ve uzun zamandır para politikası için kullandıkları "genişlemeci" terimini dünkü açıklamada kullanmadılar.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Yatırımcısına en çok borsa kaybettirdi
 
Dolar/TL ABD istihdam verisi öncesi düşüşte
 
Dünya piyasalarını resesyon korkusu sardı

Enflasyon oranları maaş zamlarına da yansıyacak mı?
 
Ekonomistler enflasyon verisini değerlendirdi
 
Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X