Anasayfa DÜNYA Otomotivde dev ortaklık gerçekleşti
DÜNYA - Güncel Haberler - 23 saat önce

Otomotivde dev ortaklık gerçekleşti

Otomotiv sektöründe bir süredir konuşulan ‘dev’ ortaklık gerçekleşti. Detroit Otomobil Fuarı’nda düzenlenen etkinliklte Volkswagen ve Ford’un birlikte araç üretimi yapacağı açıklandı

Otomotiv sektöründe bir süredir konuşulan ‘dev’ ortaklık gerçekleşti. Detroit Otomobil Fuarı’nda düzenlenen etkinliklte Volkswagen ve Ford’un birlikte araç üretimi yapacağı açıklandı. Yapılan işbirliği kapsamında, iki marka ticari araç üretimi, elektrikli ve otonom teknolojileri ile mobilite servisleri geliştirme konularında anlaştı. Bu kapsamda, her iki markanın milyarlarca dolarlık tasarruf edeceği belirtiliyor.

Ford Başkanı ve CEO’su Jim Hackett ile Volkswagen (VW) CEO’su Herbert Diess’in ortak açıklamasında göre, iki markanın işbirliği 2022 yılında başlayacak, fakat herhangibir karşılıklı hisse alımı gerçekleşmeyecek.

Avrupa, Çin ve ABD pazarında üretim yapan VW ve Ford, ticaret savaşlarının etkisiyle bir süredir yakınlaşmış durumda. Bir yandan içten yanmalı motora sahip otomobiller üretmeye devam eden, bir yandan da elektrikli ve otonom modeller geliştirme konusunda yeni yatırımlar yapan iki dev üretici, ortaya çıkan yüksek maliyetleri ortak üretim yaparak azaltmayı hedefliyor. (otomobilsayfası)

İlginizi Çekebilir

Ford Avrupa’da binlerce kişiyi işten çıkaracak

Ford, işletmeyi karlı hale getirmek amacıyla Avrupa faaliyetlerinde binlerce kişiyi işten …