Anasayfa Commerzbank ile Deutsche Bank birleşiyor mu
8 Haziran 2018

Commerzbank ile Deutsche Bank birleşiyor mu

Commerzbank'ın adı yeniden Deutsche Bank ile birlikte anılıyor.

Almanya’nın ve dünyanın en büyük bankalarından biri olan Deutsche Bank ile Almanya’nın önde gelen bankalarından Commerzbank’ın birleşeceği iddisı 2016’dan sonra yeniden gündemde.
Konuya yakın kaynakların Bloomberg’e verdiği bilgiye göre Deutsche Bank YKB Paul Achleitner, Commerzbank AG ile muhtemel bir birleşme için büyük hissedarlar ve üst düzey hükümet yetkilileri ile görüştü. Öte yandan görüşmelerin resi nitelikte olmadığı ifade edildi.
Analistler birleşmenin değer yaratabileceğini ancak iki bankanın de bilanço temizlemesi gereken bir dönem olması nedeniyle zamanlamanın yanlış olduğunu bildiriyorlar.
İtalya’nın aktif büyüklüğü açısından en büyük bankası olan UniCredit de geçtiğimiz yıl Alman Commerzbank AG ile potansiyel birleşmeyi değerlendirmişti.
2016 yılında ise Deutsche Bank’la birleşeceğine yönelik haberler çıkan Commerzbank’ın yeniden yapılanma kapsamında 2020’ye kadar 9 bin 600 çalışanını işten çıkarması planlanıyor. 2008 yılındaki kurtarma programı kapsamında Commerzbank’ın yüzde 25’i Alman federal hükümet tarafından satın alınmıştı. Mevcut durumda ise yüzde 15,6’sı hükümetin elinde bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

ABD’de Endeksler Yükselişle Açıldı

New York borsası, güne yükselişle başladı. Açılışın ardından Dow Jones endeksi yüzde 0,36 …