Çin en yenilikçi 20 ekonomi arasına girdi

Çin, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütünün (WIPO) yaptığı değerlendirmede ilk kez dünyanın en yenilikçi 20 ekonomisi arasına girdi.


  FOTOĞRAF: ARŞİV
11.07.2018
Çin en yenilikçi 20 ekonomi arasına girdi

 

 

 

 

Çin WIPO'nun 2018 yılı Küresel Yenilik Endeksi raporunda, ilk kez ilk 20 ülke arasında yer aldı. Geçen yılki sıralamada 22. sırada yer alan Çin, bu yıl 5 basamak yükselerek 17. sıraya çıktı.
Ülkelerin araştırma geliştirme harcamaları, patent sayıları, bilgi-yoğun endüstrilerinin kapsamı gibi 80 gösterge üzerinden değerlendirildirmeye tabi tutulduğu listede geçen yıl birinci sırada yer alan İsviçre, bu yıl da liderliğini korudu.
Listede İsviçre'yi Hollanda, İsveç, İngiltere ve Singapur izledi. ABD ise 2 basamak gerileyerek 6. sırada yer aldı.
Türkiye ise geçen yıl 43. sırada bulunduğu listede 50. sırayı aldı.

"Bu, çok kutuplu yenilikçiliğin habercisi"
WIPO Genel Direktörü Francis Gurry, Çin'in yükselişinin ülke ekonomisinin yapısal temelini yenilik ve özgün üretime çevirme yönünde yaptığı stratejik tercihin sonucu olduğunu belirterek, "Bu çok kutuplu yenilikçiliğin habercisi" ifadesini kullandı.
Gurry, Çin'in halen araştırma-geliştirme alanında harcama, personel, patent ve yayın sayılarında dünyada birinci veya ikinci sırada yer aldığına, mutlak sayılar bakımından birçok gelişmiş ülkeyi geride bıraktığına dikkat çekti.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Nişantaşı'ndaki yeni İtalyan
 
Yeni havalimanına 10 dakika
 
İstanbul'un yeni buluşma noktası

Tatilsepeti.com iş modeliyle fark yaratıyor
 
Sonbahar festivallerle hareketleniyor
 
Denizden gelen tat: Seaspice
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X