Çin borsalarında büyük ralli

Şanghay Kompozit yüzde 4,1’lik bir yükselişle kapanırken, daha küçük çaplı Şenzen Kompozit yüzde 5,2’lik bir artış kaydetti.


HABER: MARKETWATCH
  FOTOĞRAF: ARŞİV
22.10.2018
Çin borsalarında büyük ralli

ABD-Çin ticaret savaşlarının ardından gözler Çin ekonomisine çevrilirken, Çin borsaları siyaset ve ekonomiden sorumlu yetkililerin rahatlatıcı açıklamaları sayesinde bugünkü işlemlerde yükseliş kaydetti.
Çin Devlet Başkanı Xi Jinping hafta sonu özel sektöre yönelik desteklerini bir kez daha vurguladı. Pekin yönetimi ayrıca gelir vergisi indirimleriyle ilgili yeni yasa tasarısının ayrıntılarını da ortaya koydu. Çin Devlet Bakanı’nın açıklamalarına paralel olarak ekonomi yetkilileri, Merkez Bankası başkanı ve finans piyasalarının üst düzey düzenleyicileri de yatırımcıları rahatlatacak açıklamalarda bulundu.
Çin borsalarındaki ralli üçüncü çeyrek GSYİH büyümesinin beklenenin altında kaldığına dair geçen hafta yapılan açıklamaların ardından geldi. Yatırım bankası Nomura’dan bugün yapılan açıklamada, Pekin yönetiminin gelecek aylarda  ekonomiyi canlandıracak daha fazla teşvik paketini gündeme getirmesinin beklendiği kaydedildi. Çinli yetkililer Cuma günü ekonomiyi ve finans piyasalarını destekleyici açıklamalar yaparak, borsanın yukarı doğru seyretmesini sağladılar.
Nomura, ABD’nin ocak ayında muhtemel yeni gümrük vergilerini devreye sokmasından önce, önceden anlaşmaya varılmış olan ihracat teslimatlarıyla bu mali çeyrekte ekonomide yüzde 6,5 bir büyüme öngörüyor. Ancak banka gelecek yıl Çin ekonomisinde büyümenin daha da yavaşlayacağı görüşünde.  HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Aras Kargo’da kartlar yeniden dağıtıldı
 
Aras: Austria Post hisselerine talibim
 
Aras Kargo paylarını satmayı reddetti

Austrian Post Aras Kargo'daki payını artırmak istiyor
 
Aras Kargo'nun satışı için görüşmeler sürüyor
 
Malezya Başbakanı Muhammed: Goldman Sachs tarafından kandırıldık
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X