Alman otomobil üreticileri Trump ile pazarlık yaptı

ABD başkanı Trump Alman otomotiv üreticileri BMW, Daimler ve Volkswagen’in üst düzey yöneticileri ile Beyaz Saray’da görüştü


  FOTOĞRAF: ARŞİV
5.12.2018
Alman otomobil üreticileri Trump ile pazarlık yaptı

ABD başkanı Trump Alman otomotiv üreticileri BMW, Daimler ve Volkswagen’in üst düzey yöneticileri ile Beyaz Saray’da ABD’de daha fazla işgücü yaratma ve ithal otomobillerdeki vergi oranını düşürme pazarlığı için görüştü.

Toplantıya Volkswagen CEO’su Herbert Diess, Daimler CEO’su Dieter Zetsche ve BMW CFOSU Nicolas Peter katıldı. Beyaz Saray basın sözcüsü, yöneticilerin diğer görevlilerle toplantıları olacağı için Trump ile olan toplantıyı kısa ve özet bir toplantı olarak nitelendirdi. 

ABD’deki Pazar payını beş yıl içinde ikiye katlamayı hedefleyen Volkswagen CEOsu Herbert Diess, Volkwagen’in Ocak veya Şubat ayında ABD de elektrikli araç üretimini de içeren yeni yatırımlar açıklayabileceğini ve ayrıca Ford fabrikalarında bulunan boş kapasiteleri VW araç üretiminde kullanabileceklerini açıkladı. 
Normalde Trump’ın ajandasında olmayan toplantı, ABD’nin ithal otomobillere yüzde 25 vergi uygulama tehtidi ve ABD’li otomobil üreticisi General Motors’un Kuzey Amerika’daki beş fabrikasını kapatma ve 14.000 işçi çıkarma duyurusunun akabinde yapılması dikkat çekmekte. 

BMW toplantıyı yapıcı olarak nitelendirerek, toplantıda net bir karar alınmadığını, ABDyi güç aktarım sistemleri için ikinci bir üs olarak gördüklerini, mevcut araç üretim tesislerindeki kapasiteyi artırmakla birlikte yaz aylarında Meksika’ya yeni bir tesis kuracaklarını bildirdi. 

Daimler’in yatırım planını özetleyen Dieter Zetsche, lüks bir araç üreticisi olarak ABD’deki düşük adetlerden dolayı her bir aracı burada üretmenin mümkün olmadığını belirtti.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

Trump, FBI Başkanlığı için dört isimle görüştü
 
FBI Direktörü görevinden alındı
 
Clinton yenilgisinden dolayı FBI'ı suçladı

FBI, Clinton'ın suçsuz olduğunu açıkladı
 
Clinton e-posta soruşturmasını eleştirdi
 
Hillary Clinton FBI'a ifade verdi
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X