ABD’nin ‘terörle savaşı’nın maliyeti 6 trilyon dolar

ABD’nin Afganistan’a ve Ortadoğu’ya yönelik başlattığı operasyonların 6 trilyon dolarlık bir harcamaya neden olduğu kaydedildi.


  FOTOĞRAF: ARŞİV
15.11.2018
ABD’nin ‘terörle savaşı’nın maliyeti 6 trilyon dolar

ABD’nin 11 Eylül saldırılarını gerekçe göstererek Afganistan’a ve Ortadoğu’ya yönelik başlattığı “terörle savaş”ının üzerinden 17 yıl geçerken, operasyonların 6 trilyon dolarlık bir harcamaya neden olduğu kaydedildi.
Brown Üniversitesi tarafından hazırlanan “Savaşın Maliyeti” raporu, sadece Irak ve Afganistan’daki operasyonların 1,9 trilyon dolar civarındaki maliyetini değil aynı zamanda bununla bağlantılı İç işleri Bakanlığı’nın yaptığı harcamaları, Pentagon’un bütçe artışını ve savaşın belki de en önemli gizli maliyeti olan, veteranların sağlık harcamalarını da kapsıyor.
ABD bu savaşları bütçe açığına yol açan harcamalarla ve borçlanarak sürdürüyor. Washington’da Trump yönetiminin de seleflerinin savaşçı politikalarını sürdürme kararlılığı, ABD’nin savunma harcamaları için borçlanmaya devam edeceğinin göstergesi.
ABD’nin terörle savaş stratejisinin insani kayıp boyutu da geçenlerde hesaplandı. Buna göre, 2001 yılından bu yana sürdürülen operasyonlarda 500 bin kadar kişi hayatını kaybederken, milyonlarca insan da yaralandı, ülkesini, evini terk etmek zorunda kaldı.HABERİ PAYLAŞ

 
 
 
 
 

 

 

 BENZER HABERLER

İş Bankası'ndan sendikasyon kredisi anlaşması
 
HSBC'den dolar analizi
 
HSBC’nin 3. çeyrek karında rekor artış

HSBC’nin yeni yol haritası
 
HSBC, 'Dünyanın En İyi Bankası' seçildi
 
İkinci el araç pazarında hareketlilik beklentisi
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X