Anasayfa Zorlu Holding ‘Akıllı Hayat 2030’ İle Akıllı Tekstil Pazarına Odaklandı
22 Ağustos 2019

Zorlu Holding ‘Akıllı Hayat 2030’ İle Akıllı Tekstil Pazarına Odaklandı

Zorlu Holding sürdürülebilirlik odaklı Akıllı Hayat 2030 vizyonu çerçevesinde grup şirketlerinden Zorlu Tekstil’de başlattığı döngüsel ekonomi tabanlı akıllı dönüşümle, 2030’da dünya üzerinde 3 trilyon dolara ulaşacağı öngörülen akıllı tekstil pazarına odaklandı. Zorlu Tekstil Grubu, halihazırda cirosunun yüzde 20’sini oluşturan akıllı tekstilin cirodaki payını 2025 yılında yüzde 50’ye yükseltmeyi hedefliyor.

Bugün Türkiye’de sanayide en çok istihdam yaratan 3 gruptan, en büyük 7 ihracatçıdan ve en çok gelir yaratan 6 gruptan biri olan Zorlu Grubu, tekstil sektöründe, teknolojik yeniliklerden beslenen ve sürdürülebilirlik odaklı projeleriyle dünya devlerinin inovatif iş ortağı olarak dikkat çekerken, doğa ve insandan ilham alarak tasarladığı çalışmalarıyla tekstil sektörünün çevre ve topluma değer yaratacak şekilde dönüşümüne liderlik yapıyor.

Tüm faaliyetlerini Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumlu olarak ‘Akıllı Hayat 2030’ vizyonu ile şekillendiren Zorlu Holding, bu kapsamda sürdürülebilirliği adım adım tüm grup şirketlerinin uzun vadeli yönetim stratejisi, iş politikası ve süreçlerine dahil etmeye devam ediyor. Dünyada yaşanan hızlı değişim sürecini bir dönüşüm fırsatı olarak gören Grup, inovatif ve teknolojik yeniliklerden beslenen daha iyi bir gelecek için döngüsel ekonomiyle şekillenen sürdürülebilir ve akıllı çözümlere odaklanıyor. Bunun bir yansıması olarak; fabrikalarından hammadde ve proses yönetimine, ürünlerden hizmetlere kadar her şeyi akıllandıran Grup, geleceğin akıllı ürünlerini, akıllı evleri, akıllı şehirleri ve akıllı yaşam alanlarını bugüne taşıyor. 

Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül: “Akıllı tekstile yaptığımız yatırımlarla, tekstilde küresel gündemi belirleyen şirketlerden biri olmayı hedefliyoruz”

Dünyada büyük bir dönüşümün yaşandığını ve bu dönüşümden tekstil sektörünün de derinden etkilendiğini dile getiren Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül, bu değişimi iyi yönetenlerin gelecekte küresel tekstil gündemini de belirleyeceğini söyledi. Diğer sektörlerle karşılaştırıldığında daha geleneksel olarak kabul gören bir sektör olmasına rağmen Zorlu Grubu’nun tekstilin gelecekte de katma değer yaratacak en kritik sektörlerden biri olacağını öngörerek bu alandaki yatırımlarına devam ettiğini belirten Yüngül sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Geleceği odağına alan ve bu anlamda dünyadaki yenilikleri takip eden bir grup olarak, tüm yeniliklerin beşiği, çıkış noktası olarak gördüğümüz Silikon Vadisi’ni ve daha başka merkezleri sıkı takip ediyoruz. Hatta burada bir şirketimiz de var. Buralarda edindiğimiz izlenimler çok büyük bir dönüşümün tüm sektörleri baştan başa değiştireceğini gösteriyor. Bu yeni dünyada artık tek tek sektörler değil, disiplinler arası çalışma, malzeme bilimi ve teknolojinin birlikteliğinde, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler üreten yeni nesil bir ekonomi olacak. Özellikle tekstilin bu konuda çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Çünkü tekstil iletken kumaşlardan teknik tekstile, giyilebilir teknolojiden enerjiye, güvenlikten sağlık endüstrisine kadar her alanla ortak kesişim kümeleri oluşturan çözümlerin merkezinde. Son 5 yıldır yapmış olduğumuz araştırmalar gösteriyor ki gelecek akıllı tekstil ürünlerinde. 2008-2009 global ekonomik krizinden önce 60 milyar dolar civarında olan küresel akıllı tekstil pazarı 2015’te 90 milyar dolar civarında iken bugün 160 milyar dolara koşuyor. Çin, ABD ve Almanya’nın sürükleyici gücü oluşturduğu bu pazarda ülke olarak geçen yıl 1,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Fakat pazarın potansiyelini ve kaydettiği gelişimi düşündüğümüzde bu konuda daha gidebileceğimiz çok yol var. Sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi olarak ele alan ve teknolojiden beslenen yenilikçi bir grup olarak Silikon Vadisi’nden aldığımız ilham ve yaptığımız araştırmalar neticesinde akıllı tekstile uzun süredir yaptığımız yatırımları arttırarak sürdüreceğiz”

Zorlu Holding Tekstil Grubu Başkanı Necat Altın: “Zorlu Tekstil olarak başlattığımız akıllı dönüşüm ile 2025’e kadar ciromuzu 2 kat artırmayı hedefliyoruz”

Zorlu Tekstil Grubu’nun tüm faaliyetlerini Akıllı Hayat 2030 vizyonu çerçevesinde şekillendirdiğini dile getiren Zorlu Holding Tekstil Grubu Başkanı Necat Altın; iş yapış biçimi haline getirdikleri sürdürülebilirliği, tesis ve fabrikalardan iş süreçlerine, ürün ve çözümlere kadar her alanda 360 derecelik bir anlayışla tüm grup şirketlerine yaygınlaştırdıklarını ifade ederek “Bu dönüşümün bir yansıması olarak hiç de kolay olmayan küresel ekonomik koşullara rağmen dünya devlerinin tercih ettiği inovatif iş ortağıyız. Bugün Zorlu Holding Tekstil Grubu olarak Avrupa’nın en büyük entegre polyester iplik üreticisi Korteks ve ev tekstili üretiminde global liderlerden biri olan Zorluteks başta olmak üzere 12 şirketimizle Türkiye’nin tekstilde en büyük gruplarından ve ihracatçılarından biriyiz. Zorluteks ile ihracattaki güçlü pozisyonumuzu lider ev tekstili markalarımız TAÇ, Linens ve Valeron ile hem dış pazar hem de iç pazarda sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde ticaret kanalımızı daha da akıllandıracağız. Yeni işler, yeni kanallar, e-ticaret ve uluslararası işbirlikleri ile büyümeye devam edeceğiz. Zorlu Tekstil olarak başlattığımız akıllı dönüşüm ile 2025’e kadar ciromuzu 2 kattan fazla artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’nin katma değerli üretimin şifrelerini aradığı bir dönemde asıl katma değerin inovasyonda olduğunu, bunun yolunun da tüketici deneyimine odaklanmaktan geçtiğini dile getiren AltınGrup olarak biz bunu çok erken dönemde keşfetmiş bir şirketiz. Bu sayede dünyada inovatif iş ortağı olabiliyor, yaptığımız ihracat ile yeni nesil akıllı tekstilde Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olmayı başarabiliyoruz. Yenilenerek ve güçlenerek; akıllı, sürdürülebilir ve daha da katma değer yaratan bir şirkete dönüşerek tekstilde Türkiye’de ilkleri gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Akıllı tekstil alanındaki cirosunu, 2019 sonunda 140 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor

Dünyada 160 milyar dolara ulaşan akıllı tekstil pazarının, 2025 yılında 475 milyar dolara, 2030’da ise 3 trilyon dolara ulaşması öngörülüyor. “Döngüsel ekonomi, geri dönüşüm” “İletken tekstil yüzeyleri” ve ”Karbon dokuma-kompozit teknolojileri” olmak üzere üç ana trend üzerinde şekillenen akıllı tekstil pazarı, moda, giysi ve tekstil sektörlerinin nano malzeme ve kaplama teknikleriyle buluşmasının ardından, teknolojinin de tekstille bir arada kullanılabilmesiyle birlikte, yeni ama güçlenerek büyüyen bir pazar olarak öne çıkmaya başladı.  Sağlık, bakım, spor ve korunma, otomotiv ve ulaştırma, ev tekstili ve askeri uygulamalar ise akıllı tekstilin en görünür olduğu alanlar olarak öne çıkıyor.

Zorlu Tekstil’in doğa ve insandan ilham alarak tekstil sektörünü çevre ve topluma değer yaratacak hale getirmeye odaklandığını dile getiren Necat Altın, bunun için döngüsel ekonomi tabanlı sürekli inovasyon anlayışını tüm Tekstil Grubu şirketlerinde yaygınlaştırdıklarını belirtti. Hammadde, proses ve ürün olmak üzere üç alanda da sürdürülebilirlik odaklı akıllı bir iş modeli uyguladıkları ifade eden Necat Altın “Tüm üretim ve iş süreçlerimizi döngüsel üretimle doğaya geri kazandıracak şekilde akıllandırıyor, yeni nesil akıllı tekstilin dünyadaki ilk örneklerini vermeye devam ediyoruz. Bu konuda en büyük gücümüzü Ar-Ge ve inovasyona yaptığımız yatırımdan alıyoruz. Bu sayede 2019’da sürdürülebilir ve akıllı ürün kategorilerinden gelen gelirlerimizi arttırmayı hedefliyoruz. Zorlu Tekstil Grubu olarak, halihazırda ciromuzun yüzde 20’sini oluşturan akıllı tekstilin ciromuzdaki payını 2025 yılında yüzde 50’ye yükseltmeyi hedefliyoruz. Bu alanda pay sahibi olmak, Akıllı Hayat 2030 hedeflerine ulaşma yönünde Zorlu Grubu’na da ciddi bir katkı sağlayacaktır.”

Geleceği bugüne taşıyan akılı, yenilikçi ve sürdürülebilir ürünler

Bugüne kadar hep “ilk”lere imza atan Zorlu Tekstil Grubu, sürdürülebilir bir dünya hayalini gerçeğe dönüştürmek için ‘Gelecek için Bugün’ diyerek yeni işler üretmeye odaklanırken, yakın dönemde pek çok sıra dışı ve yenilikçi projeleri hayata geçirdi. ‘Güvenlik güçlerimiz artık Korteks’in DRY TOUCH® kumaşları ile üretilmiş üniformalarla görev yapıyor. Otomotivde dünya markaları ile çalışıyoruz. Yaklaşık 5 bin ton otomotiv ipliği ihracatımızla, Avrupa’daki tüketimin yüzde 15’ini tek başımıza biz karşılıyoruz. Antibakteriyel tekstil ürünlerimiz ile bu alanda çok daha fazla büyüyebileceğimizi öngörüyoruz’ diyen Altın, önümüzdeki dönemde Korteks’in geliştirdiği çok özel ipliklerle teknik tekstilde daha da büyümek istediklerini söyledi.

Zorlu Tekstil Grubu’nun büyüme planlarında teknik tekstilin ve otomotiv sektörünün ağırlığını artıracaklarını belirten Necat Altın, Şirket’in bu alandaki projeleri ve planlarına yönelik şunları söyledi: “Teknik tekstilde; stor, black-out, out door, tente gibi ürünleri geliştiriyoruz. Kendini temizleyen storlarımıza FR ve Anti bakteriyel özelliklerini ekleyerek İngiltere ve İsrail bölgelerine gerçekleştirdiğimiz satışları arttırmayı hedefliyoruz. Korteks ve Zorlu Tekstil işbirliğinde PVC içermeyen Sun Screen kumaş satışına başlıyoruz. Bunun dışında yepyeni, sıra dışı işler yapmayı hedefliyoruz. Elektrikle tekstilin bir arada kullanıldığı iletken teknolojilere özel olarak odaklandık. Bununla ilgili de Vestel ile ortak yürüttüğümüz TÜBİTAK destekli çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca ana alanımız olan ev tekstili dışında akıllı tektstilin ana trendlerinden biri olan kompozit alanında gelişmeleri de yakından takip ediyoruz”

Giyelebilir teknolojilere yoğun yatırım

Giyilebilir teknolojiler alanına da yoğun yatırım yapan Grup, tüketicilerin talepleri doğrultusunda bu alanda pek çok inovatif projeye imza atıyor. “Vücut sıcaklığı, tansiyon, kalp atışı gibi vücut  fonksiyonlarını ölçerek kayıt altına alan ve kullanıcıları uyararak doğru hareketler yapılmasını sağlayan sporcu kıyafetleri bugün akıllı tekstilin öne çıktığı alanlar arasında yer alıyor. Bunun dışında güvenlik güçlerinin kıyafetleri ile ilgili olarak da akıllı ürün talepleri giderek artıyor. Zor tutuşan, ısıyı ya da soğuğu geçirmeyen, elektromanyetik dalgalara kalkan olan birçok ürünümüzle hem sporcu kıyafetleri hem de güvenlik güçlerinin bu taleplerine hazırız ve ilk örneklerini de müşterilerimize sunduk” diyen Zorlu Holding Tekstil Grubu Başkanı Altın, tüketici ihtiyaçları paralelinde ürün geliştirme anlayışları doğrultusunda birçok akıllı tekstil ürününü piyasaya sunduklarını ifade etti. Eldiven üreticilerinden gelen geri bildirimler üzerine kesilmez eldivenlerde kullanılan ‘cut resistance’ ürününü geliştirerek yakın zamanda pazara sunan Grup, yine tüketici talepleri doğrultusunda, antistatik iplik üretimini gerçekleştirdi. Bu iplikler, çalışanlar üzerindeki  statik elektrik yükü birikimini engelleyerek olası iş kazalarının yaşanmasının önüne geçiyor.

Proses yönetiminde yapay sinir ağlarıyla devrim: AB Horizon 2020 Reclaim

Zorlu Tekstil, proses yönetiminde de akıllı üretim odaklı birçok inovasyona imza atıyor. Şirket karar mekanizmalarını insansız hale getiren, makine duruşlarını ortadan kaldıran bir Endüstri 4.0 dönüşümünü adım adım hayata geçiriyor.  Bunlardan en güncel olanı ise Zorluteks’in Avrupa Birliği’nin araştırma, geliştirme ve inovasyon projelerine destek olan Horizon 2020 Hibe Programı kapsamında dahil olduğu RECLAIM projesi. Dünyanın en yüksek bütçeli hibe programı olan ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne 451 milyon Euro katılım payı verdiği Horizon 2020 ile makine/ekipman ve malzemelerin ömrünün uzatılması ve kaynakların gereksiz kullanımının azaltılması amaçlanarak döngüsel ekonomi çerçevesinde, sözü edilen sorunlara yenilikçi bir çözüm geliştirilmesi hedefleniyor.  Proje hayata geçtiğinde pamuklu kumaşların beyazlık derecesine etki eden ağartma, kurutma ve proseste kullanılan makinelerin ve reçetelerin, yapay sinir ağları (YSA) ile kurulmuş modeller ile kontrol edilmesi mümkün olacak. Aralarında Avrupa’nın farklı ülkelerinden 22 partnerle birlikte Zorluteks’in de yer aldığı 12,5 milyon Euro’luk RECLAIM projesi, Zorluteks’in Avrupa Birliği Horizon 2020 programı çerçevesinde kabul edilmiş ilk projesi olma özelliğini taşıyor.

İlginizi Çekebilir

Morgan Stanley’den 13 Milyar Dolarlık Satın Alma

Morgan Stanley online brokerlik kuruluşu E-Trade’i 13 milyar dolara satın alıyor; bu anlaş…