Anasayfa TÜRKİYE Zeybekçi: Türkiye yüzde 5’in üzerinde büyümek zorunda
TÜRKİYE - 11 Eylül 2014

Zeybekçi: Türkiye yüzde 5’in üzerinde büyümek zorunda

"Türkiye olarak yüzde 5'in üzerinde büyümek zorundayız" diyen Ekonomi Bakanı Zeybekçi, bunun aksinin hedeflere aykırı olduğunu söyledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dün açıklanan yüzde 2,1’lik ikinci çeyrek büyüme rakamına ihracatın yüzde 2,9’luk katkısı olduğunu belirterek, “Bu şu demek; Türkiye, iç piyasa anlamında daraldı” dedi.

Türkiye’nin iç ekonomisinin büyümesi ve hareketlenmesi için inşaat sektörünün ne kadar önemli olduğunu bildiklerini vurgulayan Zeybekci, bundan dolayı tüm inşaat yatırımlarına açık olduklarını kaydetti.
 
Zeybekci, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye olarak eğer biz yüzde 5’in altında büyüme rakamlarıyla yolumuza devam edersek, bu bizim hedeflerimize aykırıdır. Türkiye olarak yüzde 5’in üzerinde büyümek zorundayız. Türkiye olarak dışarıdan daha çok sermaye transferi yapmak zorundayız. Türkiye’ye daha çok yatırım çekmek zorundayız. Türkiye’nin ekonomisinde bu dönemde ve önümüzdeki dönemde kimse olumsuz beklenti içinde olmasın. Türkiye ekonomisi kamu borçlarının milli gelire oranı ile baktığımızda 25 AB ülkesinden daha iyi, bankaların sermaye yeterlilik oranında da 21 AB ülkesinden daha iyi. Bütçe açığı yüzde 10’lardan yüzde 7’lere geldi. Bugün Türkiye cari açıkta 2014 sonu itibarıyla yüzde 5,5’lu rakamlara ulaşacak. 2014 yılındaki cari açığımız, 2013 yılındaki cari açığımıza göre yüzde 35 daralma yapılacağı tahmin edilmektedir ve bunu tarihimizin istihdamda en büyük rakamlarını gerçekleştirerek yapıyoruz. Yani Türkiye’de işsizliği de azaltarak yapıyoruz. Türkiye edilgen bir ekonomiden, yani bir adım atarken ‘Acaba başkaları ne der’ değil, başkaları ‘Türkiye bu konuda acaba ne der’ diye yeni bir ekonomik döneme geçiyoruz ve önümüzdeki dönemde bunun etkilerini hep beraber göreceğiz.”
 
 

İlginizi Çekebilir

Cari açık Mart’ta beklentinin altında gerçekleşti

Türkiye’nin cari işlemler hesabı martta 589 milyon dolar açık verdi, beklenti cari a…