Anasayfa LIFESTYLE Zamana ‘Jimi Hendrix’ Dokunuşu
LIFESTYLE - 25 Şubat 2020

Zamana ‘Jimi Hendrix’ Dokunuşu

DNA’sının önemli bir parçası müzik olan lüks saat markası Raymond Weil, efsanevi gitarist Jimi Hendrix anısına özel bir koleksiyon çıkardı. Hendrix’in Woodstock Festivali’ndeki performansı baz alınarak tasarlanan saat, dünyada sadece 500 adet ile sınırlı. Marka, 2020 yılında ise kadın kategorisine ağırlık verecek.

Amerikalı şarkıcı Frank Sinatra, ünlü İngiliz müzik grubu The Beatles, Rock and roll’un öncüsü olarak bilinen Buddy Holly, popüler müziğin ikonu David Bowie, Jamaikalı ünlü reggae sanatçısı Bob Marley ve daha nicesi… Müziğin önemli isimleri, İsviçreli lüks saatçiliğin köklü markalarından Raymond Weil’in koleksiyonlarında buluşuyor. Kuruluşundan bu yana farklı müzik koleksiyonlarına imza atan Raymond Weil, 2019’un son günlerinde koleksiyonlarına bir yenisini daha ekledi: “Jimi Hendrix Koleksiyonu”

Küçük yaşlarda gitarla tanışan Hendrix, bugün rock müzik tarihinin en önemli kültürel ikonlarından biri. Raymond Weil’in CEO’su Elie Bernheim, “Müzik, Raymond Weil dünyasının her zaman bir parçası oldu. En yeni koleksiyonumuz için, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük müzik festivali Woodstock’un 50’inci yılında gitar üstadı Jimi Hendrix anısına sınırlı sayıda saat ürettik” diyor. Markanın kurucusu Raymond Weil’in torunu olan Bernheim de bir müzik aşığı. CEO’luk görevini 2014 yılında babası Olivier Bernheim’den devralan Elie Bernheim, piyano ve viyolonsel çalıyor.

Saatin Türkiye satış fiyatı 21 bin 700 TL. Saatin takometre kısmında sanatçının ünlü sözü olan “Music is my religion (Müzik benim dinim)” ve “Jimi Hendrix” adı yer alıyor. Kadran detaylarında, Hendrix’in 1969 yılında Woodstock Festivali’nde birlikte sahne aldığı beyaz Fender Stratocaster gitarından ilham alınıyor. Kadrandaki dokuz noktalı indeks göstergeleri gitarın sap kısmındaki fretlere gönderme yaparken, gitarın altı teli ise kadrandaki dairesel sınırların yapımında esin kaynağı oluyor.

Hendrix’in Fender gitarını özel sol elle çalma tekniğiyle bilinirliğini artırdığını söyleyen Bernheim, “Bu teknik, saatin saniye ibresine de yansıtıldı. Raymond Weil’in saat yapımcıları tarafından Cenevre’de el becerisi ile üretilen saat, mat görünümü, kronograf butonları ve klasik kahverengi kayışı ile dikkat çekiyor” diyor. Tasarımın kasa arkasında ise, Hendrix logosu bulunuyor. Dünya genelinde sadece 500 adet üretilen tasarım, Jimi Hendrix’in kız kardeşi Janie Hendrix’in imzaladığı özel sertifika ile birlikte geliyor. Saat, Hendrix’in Woodstock sahnesinde Aztek motifli gitar askı kayışı ve mavi kostümünü anımsatan mavi beyaz özel kutusunda sunuluyor.

Türkiye temsilciliğini Günsal Saat’in üstlendiği Raymond Weil’in hikayesi ise bir saat endüstrisi krizinin ortasında başlıyor. Markanın kurucusu ve markaya ismini veren Raymond Weil, 1976 yılında gerçek İsviçreli saat işçiliğini gösterme vizyonuyla kendi şirketini kuruyor. Zamanla, markanın saat tasarımları uzmanlar ve saat tutkunlarının ilgisini çekiyor. İsviçre’nin ardından önce Avrupa, daha sonratüm dünyada marka bilinirliği artıyor. Raymond Weil, İsviçre lüks saatçiliğinin şu an önemli markalarından biri.

Zor bir ekonomik atmosfere rağmen, 2019’un marka adına iyi bir yıl olduğunu söyleyen Elie Bernheim, uzun vadede iyimser olduklarını belirtiyor. “Freelancer Calibre 1212” markanın 2019 yılında en çok satan modelleri arasında yer aldı. Markanın 2020 yılındaki temel hedeflerinden biri, makine üretimi konusundaki en son gelişmeleri ürünlerine yansıtmak. Bernheim, yeni yılla birlikte kadın kategorisinde farklı birçok tasarımın saat severlerle buluşacağının haberini de veriyor.

CEO ile Kısaca

Raymond Weil’i ilk kez keşfeden birine koleksiyonuna hangi parçayla başlamasını önerirsiniz?

Oldukça rafine ve klasik tasarımlı olan Maestro koleksiyonundan bir model önerirdim. Bu koleksiyon İsviçre saat yapım geleneğini tam anlamıyla yansıtıyor. Koleksiyon adı, gelenek ve inovasyonu senkronize eden sanatçılara ithaf edildi.

Peki, siz hangi Raymond Weil saatini kullanıyorsunuz?

Ben açık mavi gömleğim ile uyumlu, galvanik mavi kadranlı yeni Freelancer Calibre1212 modelini takıyorum.

İlginizi Çekebilir

Şişecam Topluluğu, V-Block Teknolojisiyle Bir İlke İmza Attı

Cam ve kimyasallar iş kollarında küresel bir oyuncu olan Şişecam Topluluğu, sahip olduğu A…