Anasayfa Güncel Haberler Yeniköy’ün yeni şef restoranı
Güncel Haberler - LIFESTYLE - 6 Mayıs 2019

Yeniköy’ün yeni şef restoranı

İstanbul’un en güzel boğaz manzaralarından birine ev sahipliği yapan Yeniköy’de yaklaşık yedi ay önce açılan şef restoranı Araka boğucu bir havadan uzak, yemeğin ön plana çıktığı sade ve şık tasarımı ile dikkat çekiyor.

BEGÜM NUR ALKIŞ

Yeniköy’ün denizle buluştuğu sokaklarından birinde, iki katlı müstakil bir binada yaklaşık yedi ay önce açılan Araka, sade ve şık bir mekan. Mekana adımınızı atar atmaz, kendinizi botanik bir parkın içerinde hissediyorsunuz. Taş duvarların ve ahşap masaların, yeşil bitkilerle bir bütünlük oluşturduğu mekan şirin bir sokağa bakıyor. Mekanın üst katı etkinlikler ve iş toplantıları için özel olarak ayrılabiliyor. İki katı ve bahçesiyle birlikte 60 kişiyi ağırlama kapasitesine sahip Araka, yaklaşık 700 bin TL’lik bir yatırımla hayata geçiyor.

Yedi kişilik ekibi ile hizmet veren Araka, Rumcada bezelye anlamına geliyor. Mekanın kendisini yansıttığına değinen Araka’nın kurucusu ve şefi Pınar Taşdemir, isim yaratma sürecinde, Oslo’da denediği Arakataka restoranından esinlendiğini belirtiyor. Bulmaca çözdüğü birgün iri taneli bezelyenin “araka” anlamına geldiğini öğrenmesiyle de mekanın ismine karar veriyor. “Aşçı olmasaydım marangoz olurdum” diyen Taşdemir, mekanın hazırlık süreciyle kendisi ilgileniyor. 59 yıllık olan binada ilk iş olarak sadeleştirme çalışmaları yapan Taşdemir, mekanın tasarımında kullanılan malzemeleri de kendi seçiyor.

Araka’da kullanılan tabaklar, Konya’da özel olarak üretiliyor. Malzemeler için Beykoz, Reşitpaşa ve Sarıyer pazarlarından alışveriş yapılıyor. Akdeniz mutfağının yansımalarının görüldüğü menüde kullanılan ürünlerin mevsiminde alındığına değinen Taşdemir, belli başlı lezzetler hariç menüyü sıklıkla değiştirdiklerinden söz ediyor. Araka’yı özgün bir mekan olarak tanımlayan Taşdemir, menüye girecek lezzetlere karar verme aşamasında “içimden ne yapmak geçiyorsa onu hazırlıyorum” diyor ve yaz mevsimi ile birlikte yeni otlar ve sebzelerin ekleneceği menü için heyecanlı olduklarını belirtiyor.

Ezine peyniri kremasının ve ıspanağın eşlik ettiği zeytinyağlı pancar (47 TL), soğanda kuzu ve firik pilavı (80 TL), pazı ve zeytin eşliğinde iskorpit (60 TL) ve lavantalı taş kadayıf (38 TL) en çok tercih edilen lezzetler arasında yer alıyor. Araka’nın şarap menüsü ise sadece butik üreticilerin şaraplarından oluşuyor. Pazartesi günleri hariç her gün öğlen ve akşam yemeği servisi verilen mekana pazar günleri kahvaltı servisi de ekleniyor.  

İlginizi Çekebilir

Üçüncü Taraf Finansmanı, Türk Şirketleri Arasında Yaygınlaşacak

Hukukun finans ile birleşiminden doğan üçüncü taraf finansmanı, bir inovasyon olarak nitel…