Anasayfa LIFESTYLE “Yeni Dönemin Başlangıcı”
LIFESTYLE - 23 Aralık 2019

“Yeni Dönemin Başlangıcı”

Elektromobilite alanında 2022 yılına kadar 6 milyar euro’dan fazla yatırım planlayan Porsche, ilk tamamen elektrikli spor otomobili Taycan ile yeni bir dönemin başlangıcını yaşıyor. Porsche Taycan 4S, Taycan Turbo ve Taycan Turbo S modellerinin 2020 yılının haziran ayında Türkiye’de satışa sunulması planlanıyor.

Center Of Automotive Management (CAM) verilerine göre 2019’un ilk yarısında dünyadaki elektrikli otomobiller için en iyi ilk beş pazar sırasıyla Çin, Amerika, Almanya, Norveç ve Fransa olurken, otomobil şirketleri elektromobilite konusunda yatırımlarının hızını kesmiyor. Otomobil dünyasının önemli oyuncularından Porsche’da, 2022 yılına kadar elektromobilite alanında 6 milyar euro’dan fazla yatırım yapmayı planlıyor. Porsche için yeni bir dönemin başlangıcı olduğuna dikkat çeken Porsche AG İcra Kurulu Başkanı Oliver Blume, “Taycan geçmiş mirasımızla geleceğimiz arasında bir köprü kuruyor” diyor.

Gri ve yağmurlu bir günde, Gotik mimarinin kalbi Prag’dayız. Bembeyaz bir karşılama ile bizleri bekleyen Porsche’un ilk tamamen elektrikli spor otomobili Taycan’ı inceleme fırsatı buluyoruz. Taycan, elektrikli otomobiller için normal voltaj düzeyi olan 400 volt yerine 800 voltluk bir sistemle çalışıyor. Bu özellik ile, batarya 100 kilometreye kadar bir menzil için yalnızca beş dakikada yeniden şarj edilebiliyor. Taycan’ın bataryasının yüzde 5’ten yüzde 80 şarj seviyesine çıkması yaklaşık 22.5 dakika sürüyor.

Porsche Taycan’ın; Porsche Taycan 4S, Taycan Turbo ve Taycan Turbo S modellerinin 2020 yılı haziran ayında Türkiye’de satışa sunulması planlanıyor. Kişisel taleplere göre fiyatta değişikler olmakla birlikte, başlangıç fiyatları sırasıyla Taycan 4S 130 bin euro, Taycan Turbo 185 bin euro ve Taycan Turbo S 225 bin euro. Taycan’la, Porsche ilk kez derinin hiç kullanılmadığı bir iç tasarım sunuyor. Geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen iç mekan, elektrikli spor otomobile özgü sürdürülebilir bir konsept sunuyor.

Şarj istasyonlarıyla ilgili çalışmalar ise yoğun şekilde devam ediyor. 2020 yılının sonuna kadar 42 noktada 96 adet Porsche şarj istasyonunun Türkiye’nin farklı noktalarında aktifleştirilmesi planlanıyor. Taycan Turbo S ve Taycan Turbo’nun biri ön aks diğeri arka aks üzerinde olmak üzere iki elektrikli motoru bulunuyor. Taycan Turbo ve Turbo S modellerinin azami hızı 260 km/sa. 2020 yılı sonunda ise ürün gamına eklenecek ilk model Taycan Cross Turismo olacak.

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…