Anasayfa İŞ DÜNYASI Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın 27 milyon doları çalışanlarına dağıttı
İŞ DÜNYASI - 26 Temmuz 2015

Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın 27 milyon doları çalışanlarına dağıttı

Yemeksepeti CEO'su Nevzat Aydın, Yemeksepeti.com’un satışından kazandığı paradan 27 milyon dolarını çalışanlarına dağıttığını söyledi.

Yemeksepeti 1 milyar 596 milyon TL’lik bir satış rakamıyla Türkiye tarihinin en büyük internet satışı oldu. 2001 yılında kurduğu ve Türkiye’nin ilk garaj şirketlerinden biri olan Yemeksepeti’ni Delivery Hero’ya 589 milyon dolara (1 milyar 596 milyon TL) satan CEO Nevzat Aydın, bu satış ile Türkiye tarihinin en büyük internet satın alımına da imza attı.

27 MİLYON DOLARI DAĞITTIK

Hürriyet’ten Ayşe Arman’ın “Bu paranın hepsi benim olsaydı!” dediğiniz olmadı mı?” şeklindeki sorusuna ”Hayır. Tam tersi, kazandığımız paranın 27 milyon dolarını, 114 çalışanımızla paylaştık.” diyen Aydın, bu açıklama üzerine gelen sorulara ise şu şekilde cevap verdi;

Ciddi misiniz?

Hem de çok. Kötü örnek olduk başka patronlara. Bizden nefret edecekler. Ama durum bu. Hiçbir sözümüz, yükümlülüğümüz olmamasına rağmen, şirketin bu satıştan elde ettiği paranın 27 milyon dolarını çalışanlarla paylaşıyoruz.

KENDİ KAZANDIĞIMIZI PAYLAŞTIK

Alan şirket mi veriyor bu parayı? Siz, kendi kazandığınızı mı paylaşıyorsunuz?

Kendi kazandığımızı dağıtıyoruz. Vergisi ödenmiş bir şekilde. Bu, Türkiye’de bir ilk bu arada.

Neden böyle bir şey yapıyorsunuz?

Çünkü ortada bir başarı varsa, bunu hep beraber gerçekleştirdik.

DUYGULU ŞEYLER YAŞANDI

Peki “Arkadaşlar sizlere, 27 milyon doları prim olarak paylaştıracağız!” dediğinizde naptı insanlar, nasıl tepki gösterdiler?

Ağlayanlar, mektup yazanlar, çığlık atanlar… Duygulu şeyler yaşandı tabii. Çünkü insanların hayatını etkiliyorsunuz. İnsanlar ev alabiliyor, araba alabiliyor. Öbür türlü 3-5 bin lirayla ya da 7 bin lira maaşla, hayat boyu yapamayacakları bir- takım şeyleri, bu kadar yüksek rakamlarla bir anda gerçekleştirebiliyor. İyi bir şey. Keşke daha fazla verebilsek…

>> Delivery Hero’dan prim açıklaması

>> Yemeksepeti ikramiyesi alanlara 87 bin TL vergi

İlginizi Çekebilir

Spotify CEO’su Daniel Ek, Servetinin 1 Milyar Dolardan Fazlasını “Moonshots” İçin Taahhüt Etti

Spotify’ın kurucu ortağı ve CEO’su Daniel Ek, Avrupa’daki yenilikçi tekn…