Anasayfa İŞ DÜNYASI Yatırımlık Giyim Markaları
İŞ DÜNYASI - 3 hafta önce

Yatırımlık Giyim Markaları

Pandeminin neden olduğu zorunlu karantina pek çok insanı dolaplarını gözden geçirmeye ve giyilmeyen kıyafetleri ikinci el satmaya yöneltti.

Dünyanın en büyük online konsinye eşya platformu ThredUp’ın yıllık sektör raporuna göre, ikinci el kıyafet satışı gittikçe büyüyen bir pazar ve halihazırdaki 28 milyar dolarlık değerinin 2024 yılında 64 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

Raporda, 62 milyon kadının 2019 yılında ikinci el kıyafet satın aldığı kaydedildi. Bu rakam 2018 yılında 56 milyondu. Ve yalnızca bu yıl online ikinci el kıyafet pazarının yüzde 27 büyümesi beklenirken, genel olarak perakendenin yüzde 23 daralması öngörülüyor.

Dolaplarınızda bu markalar var mı?

ThredUP platformu ikinci el satış değerleri en yüksek markaların listesini yayımladı.

Buna göre, deri botlarıyla ünlü  Frye markası listenin başında. Ayrıca Tory Burch, Kate Spade ve Coach da ikinci el satış değeri yüksek markalar. Outdoor kıyafet markası Patagonia da ilk 10’da yer alıyor.

İkonik gözlük markası Ray-Ban ve aynı zamanda çevre dostu kıyafet markası Reformation da ikinci elde gözde markalardan.

Öte yandan, markaları ikinci el satış değerlerine göre değil de, platformunda en çok rağbet görenler bazında değerlendiren ikinci el satış platformu Poshmark marttan beri en popüler markaların AVM’lerde satılan klasik lüks markalar değil, Lululemon, Free People, J Crew, Nike, Adidas, Under Armour ve Patagonia gibi isimler olduğunu bildirdi.

Online lüks konsinye sitesi The RealReal ise son on yılda platformunda en yüksek ikinci el satış değerine sahip ilk 10 markayı bildirdi.

Listede Hermes, Lous Vuitton, Goyard ve Tiffany & Co gibi markalar var. Hermes’te en yüksek değeri olan çanta Birkin. Yeni bir Birkin çantasının fiyatı 10 bin dolardan başlayıp yüz binlerce dolara çıkabiliyor.

Ayrıca aynı dönemde Gucci, Fendi ve Dior gibi markaların da ikinci el satış değeri yüksek oldu. (Kaynak: cnbc.com)

İlginizi Çekebilir

Google’dan, Hintli Jio Platformu’na Dev Yatırım

1.5 milyara doğru giden nüfusuyla çok önemli bir potansiyeli bünyesinde barındıran Hindist…