Anasayfa İŞ DÜNYASI Wal-Mart’a yeni CEO geliyor
İŞ DÜNYASI - 24 Temmuz 2014

Wal-Mart’a yeni CEO geliyor

ABD’li perakende devi Wall-Mart’ın Başkan ve CEO’su Bill Simon görevinden alındı; yerine 35 yıllık perakende veteranı olan Greg Foran geliyor.

Wall-Mart’daki CEO değişikliği, düşük gelir grubundaki tüketici grubunun harcamalarında sıkıntının sürdüğü bir döneme denk geliyor.

Wal-Mart’ın ABD’deki faaliyetlerini Haziran 2010’dan beri yöneten Bill Simon 8 Ağustos’ta görevini bırakıyor ancak gelecek yılın başına kadar danışman olarak kalacak. Simon’ın yerine ise 35 yıllık perakende veteranı olan ve 2011 yılında Wal-Mart’a katılan 53 yaşındaki Greg Foran geçecek. Foran Wal-Mart’ın Çin’deki başkan ve CEO’su olarak hizmet sundu ve bu yılın başında da, Asya’daki bütün faaliyetlerinden sorumlu bir konuma yükseltildi. Kendisi daha önce de Avustralya ve Yeni Zelanda’nın önde gelen perakendecisi olan Woolworths’te yöneticilik yapmıştı.

Foran’ın görevlendirilmesi, perakende sektörü açısından kilit önemdeki iki sezonun hemen öncesine rastlıyor: Okulların açıldığı sezon ve tatil sezonu. Wal-Mart’ın ABD’deki işi perakendecinin en büyük faaliyeti olup, geçen yıl şirketin satışlarının yüzde 59’unu gerçekleştirdi. Wal-Mart’ın ABD segmenti 31 Ocak’ta sona eren mali yılda 279.4 milyar dolarlık toplam satış bildirdi; bu rakam bir önceki yıl 274.4 milyar dolardı.
Wal-Mart’taki bu değişim pek çok perakendecinin azalan müşteri trafiği sorunuyla karşı karşıya kaldığı ve tüketicileri daha fazla harcamaya heveslendirmeye çalıştığı bir süreçte gerçekleşiyor. Wal-Mart daha fazla küçük mağaza açmak suretiyle konumunu pekiştirmeye çalışıyor.
 
 

İlginizi Çekebilir

Büyük Şirketlerde Seyahat Yasağı

Koronavirüs paniği iş dünyasını da etkilerken, küresel çaptaki şirketler personelinin yaba…