Anasayfa Vietnam Sınırlı Kaynaklarla Korona Mücadelesini Nasıl Kazandı?
31 Mart 2020

Vietnam Sınırlı Kaynaklarla Korona Mücadelesini Nasıl Kazandı?

Zengin ülkeler korona salgınına karşı etkili önlemler alamazken, Asya’nın görece yoksul ülkelerinden Vietnam şaşırtıcı bir biçimde koronayı dizginlemeyi başardı. Vietnam’da koronadan ölüm vakalarına rastlanmadı.

Peki nasıl oldu da sınırlı kaynaklara sahip olan bir ülke gelişmiş ülkelerin sağlık sistemlerini çökme noktasına getiren küresel bir salgınla baş edebildi?

Vietnam şimdiye kadar 203 korona vakası belirledi ve hiç ölüm olmadı. Diğer zengin ülkelere kıyasla Vietnam geniş çaplı testler gerçekleştirebilecek mali güce sahip değil. Örneğin, Güney Kore 338 bin kişiyi testten geçirdi. Oysa Vietnam’da bu rakam yalnızca 15 bin 637 kişiyle sınırlı (20 Mart tarihi itibariyle geçerli olan rakam). Ülke kontrolü altındaki önlemlere odaklanarak uluslararası topluluğun takdirini kazandı.

Vietnam COVID 19’un yayılmasını önlemek için 1 Şubat’ta bir dizi önlem aldı. Çin’den gelen tüm uçuşları durdurdu. Ayrıca Ay Yeni Yılı tatilinden sonra okulları açmadı. İki hafta sonra Hanoi’nin kuzeyindeki Vinh Phuc eyaletinde 21 günlük karantina uygulandı.

Vietnam’ın proaktif çabaları, ülkenin yaşam kalitesinde büyük bir iyileşme belirlediği yirmi yılın ardından geldi. 2002 ila 2018 yılları arasında ekonomik dönüşüm 45 milyonu aşkın Vietnamlıyı yoksulluktan kurtardı. Kişi başı GSYİH ikiye katlanmanın ötesine geçerek 2018 yılında 2 bin 500 doların üzerine çıktı; GSYİH yüzde 7,1 oranında büyüdü. Ülkenin sağlık sistemi de iyileşti; yaşam süresi 1990 yılında 71 yılken 2015’te 76 yıla çıktı.

Koronavirüs karşıtı önlemler Vietnam’a gelen herkes için zorunlu 14 günlük karantinayı içeriyor; zaten tüm dış hat uçuşları da durduruldu. Ayrıca enfekte insanlar izole ediliyor ve bunların temas etmiş olabileceği kişiler de sıkı bir takip altına alınıyor.

Ho Chi Minh Çocuk Hastanesi, enfeksiyon hastalıkları sorumlusu Truong Huu Khanh, “Yabancı bir ülkeden geliyorsanız komşular biliyor” diyor. “Civarda enfekte birisi varsa bunu yetkililere bildireceklerdir.”

Vietnam tek parti devleti, geniş çaplı ve iyi organize ordusu ve güvenlik hizmetleriyle çok hızlı karar almayı ve uygulamayı başardı. Ayrıca ülkede güçlü bir gözetim kültürü var. Herhangi birisi yanlış bir şey yaptığında komşuları tarafından yetkili mercilere ihbar ediliyor.

Bu yaklaşım daha açık toplumlarla işlemeyebilir. Ancak Vietnam sınırlı hastane kaynaklarına rağmen bu siyasi düzeni sayesinde salgını denetim altına almış gözüküyor. (Kaynak: Dünya Ekonomik Forumu)

İlginizi Çekebilir

JP Morgan: Doların “Rezerv Para” Statüsüne Tehdit Yok

JPMorgan stratejistlleri, doların daha da düşebileceğini, ancak bunun Goldman Sahcs’…