Anasayfa DÜNYA Vegan et üreticisi ABD borsasında rekor kırdı
DÜNYA - Güncel Haberler - 3 Mayıs 2019

Vegan et üreticisi ABD borsasında rekor kırdı

Vegan et ve sosis üreticisi Beyond Meat ABD borsalarında halka arzının ilk gününde rekor kırarak piyasalarda yılın en iyi ilk gününe imza attı.

Halka arzın dünkü (Perşembe) ilk gününde 46 dolardan açılış yapan hisse fiyatı New York’ta 65,75 dolardan seansı kapadı; bu da şirketin piyasa değerini 3,8 milyar dolara yükseltti.

Beyond Meat’in başarısı Microsoft’un sahibi Bill Gates ve aktör Leonardo DiCaprio gibi ünlü isimler tarafından desteklenmesinden kaynaklanıyor.

Vegan aktris ve yatırımcı Jessica Chastain Beyond Meat ürünlerini evde de pişirdiğini söylüyor.

Beyond Meat CEO’su Ethan Brown tüketicilerin artık gittikçe daha fazla sağlıklarına ve çevreye önem verdiklerini kaydediyor.

Gerçekten de tüketiciler artık hem sağlıklı beslenmek hem de hayvan ve çevre dostu olmak için gittikçe daha fazla et alternatiflerine yöneliyorlar. Beyond Meat gibi startuplar da, tadı sığır etini andıran bitki bazlı burgerler hazırlıyorlar.

Nielsen’in verilerine göre, süpermarketlerde ete alternatif ürünlerin satışı 5 Ocak’ta sona eren mali yılda yüzde 19,2 oranına artarak 878 milyon dolara yükseldi. Bu alan oldukça hareketli. Silikon Vadisi merkezli Impossible Foods etsiz burgerlerini Burger King lokasyonları dahil binlerce restoranda satıyor. Nestle’nin bitki bazlı Incredible Burger’i McDonald’s’ın Almanya’daki lokasyonlarında da satılıyor.

Beyond Meat’in ürünleri ise ABD’de halen TGI Fridays, Carl’s Jr gibi restoranlarda satılıyor. Şirket Del Taco Restaurants’la da yeni bir anlaşma imzaladı. Beyond Meat’in uluslararası pazarlara açılma planı da var.

Beyond Meat’in kolesterolsüz ve 5 gram doymuş yağlı burger köfteleri bezelye proteini ve pancar suyundan üretiliyor. Pişirildiğinde tıpkı et burgerleri gibi kırmızı renkte bir su akıyor. (Fortune.com/çev: Anahid Hazaryan)    

İlginizi Çekebilir

İndeks Bilgisayar, Hem Ürün Gamını Hem İş Modelini Değiştiriyor

İndeks Bilgisayar, Fortune 500 Türkiye listesinin gediklilerinden. İndeks Bilgisayar Genel…