Anasayfa Ukrayna ve Rusya arasına tampon bölge
26 Eylül 2014

Ukrayna ve Rusya arasına tampon bölge

Ukraynalı ve Rus yetkililer Doğu Ukrayna’da kurmayı planladıkları tampon bölge oluşturmak için çalışmalara başladılar.

Ukrayna askeri yetkilileri, üst düzeyli Ukraynalı ve Rus subayların, doğu Ukrayna’da tasarlanan tampon bölgenin sınırlarını belirlemek üzere bugün bir araya geldiklerini söylediler.
 
Ukrayna, Rusya ve AGİT’ten temsilciler 19 Eylül’de Minsk’te yaptıkları toplantıda, 30 kilometrelik bir tampon bölge oluşturulması ve ayrılıkçılarla hükümet güçlerinin top ve ağır silahlarını bu bölgeden çekmeleri konusunda anlaşmışlardı.
 
Yetkililer Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü’nden (AGİT) temsilcilerin de yer aldığı grubun Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk’te toplandığını belirttiler.
 
Bu arada Ukrayna Başbakanı Arseny Yatseniuk, Rusya’yı doğalgazı bir silah olarak kullanarak Ukrayna’yı kış aylarında soğuktan dondurmaya çalışmakla suçladı.
 
Yatseniuk Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantıları için bulunduğu New York’ta yaptığı bir söyleşide, “Bizi dondurmak istiyorlar. Amaçları bu ve (doğalgaz) Rusya’nın elindeki bir başka koz. Ukrayna’da askeri operasyon dışındaki diğer kozları da enerji” dedi.
 
Ukrayna’nın beş yıllık CDS’leri yükseldi
Ukrayna’nın beş yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyeti, Rusya’nın Kiev’in 3 milyar dolarlık borcunu hemen geri ödemesini talep edebileceği yönündeki kaygılarla yedi ayın en yüksek seviyesine ulaştı.
 
Markit verilerine göre, Ukrayna’nın beş yıllık kredi iflas takas (CDS) primi bugün 25 baz puan artışla 1,298 baz puana ulaştı.

İlginizi Çekebilir

Global 500’de Koç Geleneği Bozmadı

Fortune’un (US) dünyanın en büyük 500 şirketini sıraladığı Global 500 bu yıl 29’uncu kez y…