Anasayfa TÜRKİYE TÜSİAD’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü açıklaması
TÜRKİYE - 6 Mart 2015

TÜSİAD’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü açıklaması

TÜSİAD, iş dünyasında, kamuda, siyasette yer alan herkesi, toplumsal cinsiyet eşitliğine öncelik vermeye davet ettiklerini bildirdi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne yönelik yazılı bir açıklama yapan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği  (TÜSİAD), kadına yönelik şiddetle kadının eğitime, çalışma hayatına ve siyasete katılımındaki engellerin sadece kadın sorunu olmadığını, toplum sorunu olduğunu, ortak amacın nüfusun yarısını oluşturan kadınları diğer yarısıyla eşit konuma getirmek için çözümler geliştirmek olması gerektiğini ifade etti.

Kız çocuklarının eğitimine verilen önem ve yapılan yatırımın yarının güçlü toplumu ve üretken ekonomisini mümkün kılacağına işaret eden açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Çalışma yaşamı başta olmak üzere her alanda çeşitlilik önemli çünkü farklılıklar engel değil, başarı demek. Cinsiyet eşitliği sağlanmış bir çalışma yaşamının çok daha demokratik, rekabetçi ve başarılı olacağına inanıyoruz. Siyasetin kadınların potansiyeline, enerjisine ve bakış açısına ihtiyacı var. Bu yılki genel seçimler sonucunda kadınların mecliste eşit temsilini arzu ediyoruz.”

Açıklamada, kadınların gücünün hayatın her alanına eşit katılması gerektiğini belirterek, “Tek kanatla uçamayız” ifadesini kullanıldı.

Kadınların güven ve huzur içinde yaşadığı bir ülke oluşturmanın, başta karar alıcılar olmak üzere herkesi görevi olduğu vurgulanan açıklamada, TÜSİAD’ın dernek olarak üzerilerine düşen sorumluluğu, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun ‘İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı Projesi’ne destek vererek yerine getireceği ifade etti.

Projenin özel sektör yöneticilerini ve çalışanlarını bilinçlendirerek aile içi şiddetin çalışan kadınlara ve iş ortamına olumsuz etkilerini azaltmayı ve kadınları güçlendirmeyi amaçladığına işaret edilen açıklamada, “Bu kapsamda dünyadaki en başarılı şirket uygulamalarının Türkiye’de de şirketler tarafından benimsenmesi ve yaygınlaştırılması hedefleniyor. Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun 2014 yılında başlattığı proje, Hollanda Hükumeti ve BM Nüfus Fonu desteğiyle yürütülüyor” denildi.

İlginizi Çekebilir

Çimento Sektörü İhracat Gelirinde Yüzde 46’lık Artış Yaşandı

Türkiye çimento sektörünün Ocak-Eylül dönemi verilerine göre; çimento sektörü ihracat geli…