Anasayfa Güncel Haberler Türkiye’nin Üretim Kapasitesi E-ihracat’la Yükselecek
Güncel Haberler - 17 Ekim 2019

Türkiye’nin Üretim Kapasitesi E-ihracat’la Yükselecek

Dünya E-İhracat Forumu-WORLDEF Başkanı Ömer Nart, Türkiye’nin e-ticaret potansiyelinin çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye olarak şehirlerimizin e-ticaret’teki yüksek potansiyellerini e-ihracat’a aktarmak istiyoruz. Üretim kapasitesini e-ihracat ile yükseltmek hedefi ile ilerliyoruz. Bugün sadece Amerika ve İngiltere’nin toplam e-ticaret büyüklükleri biri 210 milyar dolar, diğeri 564 milyar dolar. Sadece Amerika ve İngiltere pazarlarına bile odaklanıldığında ciddi anlamda bir e-ihracat potansiyelinden bahsediyoruz. Denizli’nin imalatçıları sadece bu iki pazarı e-ihracat ile doyurmaya kalksalar ve sadece Amazon’a bile tedarik yapsalar, bu ihtiyaca Denizli’nin tüm imalat kapasitesini artırarak ancak cevap verilebilir” diyor.

E-ihracat ile globalde ürün ihtiyacına cevap vermek için lokalizasyonun çok önemli olduğunu vurgulayan Ömer Nart, “Bu lokalizasyonu da ödeme sistemlerinde, ürünlerin çevirisinde, yurtdışına şirket kurma konularında ve dijital pazarlamada lokalizasyonu yapmak gerekiyor. Eğer oyunu doğru kurarsak ortalama 80 dolarlık bir sepet ortalamasıyla günlük 500 paket çıkışla 2 yıl içerisinde senede 14.4 milyar dolarlık bir ciro yapmak mümkün. Biz bunun mümkün olduğunu göstermek üzere Denizli’ye geldik” diye konuştu.

PERAKENDE, E-İHRACATIN TEKNOLOJİSİNİ ÖĞRENİYOR

Türkiye’nin ihracat noktasında dokuzuncu büyük şehri olduğunu kaydeden T-Soft E-Ticaret Çözümleri CEO’su Ömer Arıkan, “2018 yılında ihracatını artırmış bir ilimiz Denizli fakat 2019 yılı o kadar güzel geçmiyor ihracat açısından Denizli’de. İlk 6 ayda Denizli’nin ihracatı yüzde 6 oranında geriledi. Biz bugün Denizli’de, 15 Ekim tarihinde Worldef ve paydaşlarımız ile birlikte E-İhracat konferansı gerçekleştiriyoruz. İhracattaki bu geriye gidişi tersine çevirmek, ihracatı artırmak için buradayız. Bugün yüzlerce kişi, marka ya da girişimci olarak perakende şeklinde e-ihracat’ı nasıl yapabileceğini öğrenmiş oluyor” dedi.

10 TL’YE HAVLU YERİNE E-İHRACAT’TA HAVLU SATIŞI ÜLKEYE PAKETTE 100 DOLAR GETİRİR

Yerel ve özel ev tekstili ürünlerinin, harika havlular ve bornozların yurtdışında büyük ilgi gördüğünü belirten Ömer Arıkan, “Ürünlerimizin her birindeki kalite, yurtdışındaki müşterinin bu ürünleri tercih etmesi için büyük bir farklılık oluşturuyor. Yol kenarlarında 10 TL’ye satılmaya çalışılan ürünlerin bir üst kalitede olanlarını, e-ihracat ile global pazaryerleri üzerinden ya da kendi internet sayfalarımız üzerinden perakende olarak 100 dolar gibi bir fiyata satmak mümkün. Böylelikle hem Denizli ihracatını yukarı çekmiş oluruz ve Denizli’de, hayatın çok ucuz olduğu bu şehrimizde yurtdışından getirdiğimiz dövizlerimiz ile çok refah bir şekilde yaşayabiliriz.  Bugün ülkemizin dövize ihtiyacının olduğu günlerdeyiz. Bir vatansever ülkesi için bir şey yapmak istiyorsa Türkiye’den yurtdışına bir ürün dahi olması önemli” şeklinde konuşuyor.

İHRACATTAKİ BİRİKİMİMİZİ E-İHRACAT’A DA AKTARACAĞIZ

Ülkemizde ise e-ticaret 2018’de 60 milyar TL’ye ulaştı.  Geçtiğimiz sene 358 milyon USD değerinde e-ihracat gerçekleştirdik. Ancak e-ihracatta yolun henüz başındayız. İhracat potansiyelimizin farkındayız ve ihracat konusundaki deneyimimizin önümüzdeki dönemlerde e-ihracat rakamlarımıza da önemli katkılar sunacağı kanaatindeyiz. Ülkemizin çıkışının e-ticarette, hatta e-ihracatta olduğuna inanıyoruz. 

Türkiye İş Bankası ve T-Soft’un ana sponsor, Google ve UPS’in gold sponsor olduğu konferanslarda; e-ihracat yaparken kullanılacak ödeme sistemlerinden, e-ihracat için yazılım çözümlerine; e-ihracat yapanların yararlandığı devlet teşviklerinden, e-ihracatta dijital pazarlamaya kadar tüm konularda bilgiler ve analizler Dünya E-İhracat Forumu-Denizli E-İhracat Konferansı’nda katılımcılara ücretsiz olarak sunuluyor. Ayrıca Türkiye’den başarılı ihracatçılar ve e-ihracatçılar marka olarak sınır ötesi e-ihracat ve elektronik ticaret konusundaki hedeflerini ve başarı hikâyelerini katılımcılar ile paylaşıyorlar.

İlginizi Çekebilir

F500 Şirketlerinin İhracatı TL Bazında Arttı, Dolar Bazında Düştü

Fortune 500 Türkiye şirketlerinin toplam ihracatı 2019 yılında bir önceki yıla göre TL baz…