Anasayfa İŞ DÜNYASI Turkcell, Fintur hisselerini devredecek
İŞ DÜNYASI - 12 Aralık 2018

Turkcell, Fintur hisselerini devredecek

Turkcell, Fintur Holdings'deki hisselerini, yaklaşık 350 milyon euro bedelle Sonera Holding'e devretmek için bağlayıcı sözleşme imzaladı.

Fintur ile birlikte ortak olduğu Kazakistan’daki operatör Kcell hisselerinin Kazakhtelecom’a devredilmesinin ardından Turkcell yüzde 41,45’ini elinde tutuğu Fintur hisselerinin, yaklaşık 350 milyon Euro bedelle Telia’ya satışı konusunda anlaşmaya vardı. Bu satışın tamamlanmasının ardından Turkcell resmi olarak Fintur ortaklığından çıkmış olacak.
FİNTUR HİSSELERİNİ DEVREDEN TURKCELL BİLANÇODA DÖVİZ FAZLASI POZİSYONA GEÇTİ
Fintur hisselerinin devri konusunda bugün Kazakistan’ın Astana şehrinde yapılan anlaşmaya imza atan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu dijital servislere odaklanma ve güçlü finansal yapı stratejileri doğrultusunda bu anlaşma ile bir adım daha attıklarına dikkat çekti. Terzioğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
İşte 2019 trafik sigortası fiyatları
“Yaklaşık 3,5 yıldır dünya çapında dijital servislerimiz ile büyüme stratejisi uyguluyoruz. Bu stratejilerle birlikte 2017’de dünyanın en hızlı büyüyen operatörü olduk, 2018’in ilk 9 aylık verilere göre de hâlâ en hızlı büyüyen operatör konumundayız. Bugün, Kcell’in satışı ve Fintur hisselerinin devri için attığımız bu adım da şirketimizin dijital servislere odaklanma ve güçlü bilanço stratejileri doğrultusunda çok önemli bir yer tutuyor. Üzerinde bir yılı aşkın süredir çalışılan, Fintur’daki hisselerimizin devri konusunda Kcell’in satışı gerçekleşti. Bu kapsamda, Turkcell olarak %41,45 orandaki Fintur hisselerimizi yaklaşık 350 milyon Euro bedelle ortağımız Telia’ya devretmek üzere bağlayıcı anlaşma imzaladık. Ocak 2019’da tamamlanması öngörülen bu işlem neticesinde, beklenen nakit girişi ile döviz açık pozisyonumuz da pozitife dönmüş olacak. Kapanış günü kurları ve taşınan değerlere bağlı olmak üzere, bu işlemin kârlılığımıza yaklaşık 850 milyon TL katkıda bulunmasını bekliyoruz. Küresel büyüme stratejimiz kapsamında attığımız bu adım sayesinde dijital servislerimizle büyüme stratejimiz için de yeni kaynaklar yaratmış oluyoruz. Dünyanın dijital operatörü olma vizyonumuzun arkasında markamız, teknolojimiz, servis portföyümüz, insan kaynağımızla beraber, daha da güçlenen bilançomuz yer alacak. Hedefimiz dijital servislerimizin indirilme sayısının 3 yılda 1 milyara ulaşması.”
 
TURKCELL’DEN TARİHİ ADIM: FİNTUR HİSSELERİ 350 MİLYON EURO’YA TELİA’YA GEÇTİ
Turkcell’in sermayesinin yüzde 41,45’ine sahip olduğu Fintur paylarının tamamının satışı, Kcell hisselerinin Kazakhtelecom’a devri ve diğer yasal izinlerin tamamlanmasının sonrasında netleşecek. Söz konusu satış işleminin bedelinin, Fintur’un 30 Kasım 2018 tarihli finansalları üzerinden hesaplandığında yaklaşık 350 milyon Euro olması öngörülüyor.

İlginizi Çekebilir

Beyaz Saray’ın, Çinli Şirketlerle Düellosu

Çin ve ABD arasındaki hızla kötüleşen ilişkilere rağmen, Çinli şirketler ilk halka arzlar …