Anasayfa PİYASALAR Tsipras’ın uyarısı tansiyonu artırdı
PİYASALAR - 18 Mayıs 2015

Tsipras’ın uyarısı tansiyonu artırdı

Yunanistan Başbakanı Tsipras'ın geçen hafta kreditörlere yolladığı mektubun ardından Yunan tahvil faizleri hızlı yükseldi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras’ın IMF’ye olan borcu ödeyemeyeceği konusunda kreditörleri uyarması yeniden tansiyonu artırdı. 

8 Mayıs’ta kreditörlere bir mektup yollayan Tsipras daha fazla likidite sağlanmaması durumunda 12 Mayıs’taki 750 milyon Euro’luk borç ödemesini gerçekleştirmeyeceğini bildirdi. 

Yunanistan’da temerrüt riskinin artmasıyla Yunan tahvil faizleri yeniden yükselişe geçti. Ay başında yüzde 18,6 seviyesine gerileyen Yunan 2 yıllık tahvil faizleri yüzde 14,9 oranında yükselişle 24,143 seviyesine tırmandı. 

Yunan 10 yıllık tahvil faizleri ise 31,8 baz puan primle yüzde 10,7 seviyesine yükseldi. 

Atina borsası ise Cuma günkü yüzde 2,57 oranındaki değer kaybının ardından haftanın ilk işlem gününde yüzde 1,81 oranında değer kaybediyor. 

SÖZCÜ: YUNANİSTAN AY SONUNA KADAR ÖDEMELERİ YAPABİLİR

Yunan hükümet sözcüsü Gabriel Sakellaridis ise bugün yaptığı açıklamada Yunanistan’ın bu ay sonuna kadar ödemeleri yapabileceğini söyledi.

Sakellaridis, üçüncü bir kurtarma programı imzalanmayacağını ve Mayıs ayında ödeme, aylık ve anlaşmanın gerekliliklerini ödeyeceğini açıkladı.

Sözcü, bu ay sonunda müzakerelerin sonlanacağını varsaydıklarını belirtti.

İlginizi Çekebilir

Almanya ile Türkiye “Enerjide” Buluşacak

Yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve enerji altyapısı alanlarında diyalog ve iş bir…