Anasayfa TÜRKİYE TMSF: Enflasyonla Topyekun Mücadele’ye katılacağız
TÜRKİYE - 10 Ekim 2018

TMSF: Enflasyonla Topyekun Mücadele’ye katılacağız

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Muhiddin Gülal, Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı'na güçlü ve etkin bir şekilde katılacaklarını belirtti.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Muhiddin Gülal, “Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’na TMSF kayyumunda yönetilen özellikle perakende ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren aktörlerimiz ve paydaşlarımızla birlikte çok güçlü ve etkin bir şekilde katılacağız” dedi. TMSF kayyumunda yönetilen bin 14 şirketin bulunduğunu belirten Gülal, bu şirketlerin özkaynak büyüklüğünün 19,9 milyar TL ve aktif büyüklüğünün ise 52,9 milyar TL seviyesinde olduğunu kaydetti. Bu şirketlerde 46 bin 360 kişinin çalıştığını ifade eden Gülal şöyle devam etti:

“Şirket sayımız sürekli değişiyor. Zaman zaman yeni şirketler geliyor zaman zaman da bizim iade etmemiz gereken şirketler oluyor. Dolayısıyla bu sayı sürekli değişiyor. Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’na TMSF kayyumunda yönetilen özellikle perakende ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren aktörlerimiz ve paydaşlarımızla birlikte çok güçlü ve etkin bir şekilde katılacağız. Boydak Holding, bizde yapının en büyüğü. Mobilya sektörünün yüzde 60’ına vaziyet eden bir şirket. Onlar hemen gerekli çalışmayı yaptılar. İstikbal, Bellona ve Mondi mağazalarımızda kampanyamızın logolarını görerek, en az yüzde 10 olmak kaydıyla indirim yapacağız. Aydınlı Grubu’nda 3 markamız var. Pierre Cardin, Cacharel ve U.S Polo onlar da bu sürece katılacaklar. Beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren Uğur Soğutma firmamız bu kampanyanın içerisinde yer alacak. Mobilya sektörünün önemli aktörlerinden birisi olan Alfemo da bu süreçte yer alacak. Aker de bu kampanyaya katılacak. Biz bu sürecin içerisinde güçlü ve etkin olarak hem hükümetimizin yanında olacağız hem de enflasyonla mücadele ederken bu şirketlerimizi nasıl aktif bir şekilde kullanabiliriz? Bunun üzerine çalışacağız. Bu süreçte etkin destek vereceğiz.”

BOYDAK 1 MİLYAR TL KÂR HEDEFLİYOR
Gülal, Boydak Holding’in 2018 yılı ilk dokuz ayındaki ekonomik performansını değerlendiren toplantıda konuştu. Boydak Holding’i devraldıklarında holdingin büyüklüğünün yaklaşık 7,6 milyar TL olduğunu belirten Gülal, bugün bunun yaklaşık yüzde 27 artışla 10,1 milyar TL’ye çıktığını aktararak, “Devraldığımız gün itibarıyla özkaynak büyüklüğü 5,8 milyar TL seviyesindeydi, Boydak Holding’in şu an itibarıyla özkaynak büyüklüğü 7,01 milyar TL seviyesinde” dedi. Bu yılın ilk 3 çeyreği ile geçen yılın aynı dönemi kıyaslandığında ciroda yüzde 8,3 artışla 7,3 milyar TL’ye ulaştığını vurgulayan Gülal, “Mobilya sektöründe 2017 özellikle ÖTV indirimiyle birlikte rekor ciro yaptığımız bir yıldı. 2017 yılında Boydak Holding’i ciro olarak son 10 yılın en üst seviyesine çıkarttık. Holdingin EBITDA değeri yüzde 29,9 artışla 1,2 milyar TL’ye ulaştı. Biz bu süreçte net kârlılığımızı da yüzde 3 artırarak 754 milyon TL’ye çıkarttık. Boydak Holding’in yaklaşık 1 milyar TL kârla yılı kapatmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Gülal, bu yılın ilk 3 çeyreğinde ödenen vergilerin yüzde 52 artışla 327 milyon TL’den 497 milyon TL’ye ulaştığını belirterek, “Boydak Holding önemli bir ihracat aktörü. İhracatımız bu yılın ilk 3 çeyreğinde yüzde 6,4 artarak 288 milyon dolar seviyesine yükseldi. Yatırım ihtiyaçları varsa çekinmeden yatırımları yapıyoruz. Söz konusu dönemde Boydak Holding 110 milyon TL’lik makine, teçhizat, Ar-Ge yatırımı gerçekleştirdik” değerlendirmesinde bulundu.

Gülal, bu yıl 85 yeni mağaza açtıklarını ifade ederek, Boydak Holding’in mağaza sayısının bin 490 seviyesinde olduğunu, toplam çalışan sayısının 12 bin 564 olduğunu söyledi. Devraldıkları gün itibarıyla holdingin 364 milyon dolar borcunun bulunduğunu, bu borcun 264 milyon dolarlık kısmını ödediklerini belirten Gülal, yaklaşık 600 milyon TL banka borcunun bulunduğunu ve Boydak Holding tarafında işlerin iyi gittiğini söyledi. Gülal, TMSF kayyumunda olan şirketleri kendilerine devrolunduğundan itibaren milli servet olarak gördüklerini ifade ederek, bu şirketlerde katma değer ve istihdam yaratılmaya devam edileceğini söyledi. Boydak Holding’in mahkeme sürecinin bilindiğini aktaran Gülal, “Ceza alan hissedarların hissesini müsadere kararı verildi. Karar henüz kesinleşmedi ama bu ilk müsadere kararıydı, bizdeki yapıyla ilgili olarak. Devam eden süreçte de müsadere kararı bekliyoruz. Kararların kesinleşmesini müteakip olarak gerekli projeksiyonlarımızı yaparak yol haritamızı tamamlayacağız.” diye konuştu.

Boydak Holding’in satışının yapılıp yapılmayacağına ilişkin soru üzerine Gülal, “Mahkeme süreçleri bizim dışımızda. Mahkemenin vereceği her karara uymakla mükellefiz. Bu şirketlerin satışı ile alakalı süreç şirketlerin devamlılığı esası üzerine kurulu. Yani şirketlerin ekonomik devamlılığı tehlikedeyse satışı gündeme geliyor. Bu süreçte aslında pek şirket satışı yapmadık. Varlık satışı olarak desteklediğimiz şirketlerimiz oldu. Boydak Holding’in ekonomik devamlılığında bir tehlike söz konusu olmadığı için kısa vadede satışla ilgili bir projeksiyonumuz yok. Mahkeme kararının neticelenmesini bekliyoruz, ondan sonra bir projeksiyon gerçekleştireceğiz. Ondan sonra blok mu satarız, parçalayıp mı satarız onu da vakit gelince konuşuruz” yanıtını verdi.

İlginizi Çekebilir

Enflasyon beklentileri yükseldi

Cari yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 16,23 seviyesinden yüzde 16,68’e yükseldi. …