Anasayfa İŞ DÜNYASI TikTok CEO’su Görevinden Ayrıldı
İŞ DÜNYASI - 3 hafta önce

TikTok CEO’su Görevinden Ayrıldı

ABD yönetiminin hedefinde olan Çinli kısa video paylaşım aplikasyonu TikTok CEO’su Kevin Mayer,  göreve getirildikten birkaç ay sonra istifa kararı aldı.

1 Haziran’da Disney’den ayrılıp TikTok’a katılan Mayer, istifa mektubunda yaptığı açıklamada, “ABD’nin TikTok’un Amerika’daki faaliyetlerini elden çıkarma kararının ardından TikTok’u küresel çapta yönetme görevimin artık çok farklı bir noktaya geldiğini anlamış bulunuyorum” dedi.

ABD yönetiminin 6 Ağustos tarihli kararına göre, TikTok’un Amerika’daki faaliyetleri ya 15 Eylül’e kadar satılacak ya da aplikasyon ABD’de yasaklanacak.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 6 Ağustos’ta imzaladığı talimatta, Çin’in TikTok aracılığıyla topladığı verilerle Amerikalıların fikri mülkiyet bilgilerine ulaşabileceğini belirtmişti.

Öte yandan, TikTok ise bu iddiaları inkar ederek, ABD’nin kullanıcı verilerinin ülkede depolandığını ve backup’ının da Singapur’da yer aldığını kaydediyor. Çinli yetkililer dolayısıyla bilgilerin Çin yasasına tabi olmadığını vurguluyorlar. (Kaynak: cnbc.com)

İlginizi Çekebilir

Çevreye ve Ekonomiye Pozitif Etki

Yapraklar gibi organik atıklardan sürdürülebilir üretim yöntemleriyle ileri-dönüştürülmüş …