Anasayfa Güncel Haberler TikTok 5.7 Milyon dolar cezaya çarptırıldı
Güncel Haberler - TEKNOLOJİ - 5 Mart 2019

TikTok 5.7 Milyon dolar cezaya çarptırıldı

Son zamanlarda dünya çapında bir üne sahip olan ve kullanıcı sayısıyla birçok sosyal ağı geride bırakan video paylaşım uygulaması TikTok 5.7 milyon dolar cezaya çarptırıldı. Bu cezanın sebebi TikTok’un çocuklara ait verileri izinsiz topladığı gerekçesi oldu. 

Mürsel Ferhat Sağlam/ Brandingtürkiye

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), TikTok’un şirketi Musical.ly üzerinden gizlilik ihlali yaptığını belirledi. Buna göre TikTok, çocuklardan yasadışı bir şekilde kişisel veri toplayarak kullanıyor. Ayrıca uygulamada, ebeveynleri bilgilendirmeye ve ebeveynlerden izin almaya yönelik herhangi bir gizlilik mekanizması işlemiyor. FTC, firmanın “Çocukların Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasası”nı (Children’s Online Privacy Protection Act-COPPA) ihlal ettiğine hükmederek şirkete rekor bir para cezası kesti.

 

Böylece TikTok, 5.7 milyon dolar gibi rekor bir para cezasına çarptırıldı. Bunun yanında TikTok’a 13 yaş altı kullanıcılar tarafından yüklenmiş olan bütün videolar TikTok tarafından kaldıracak. Ayrıca bu aşamadan itibaren kullanıcılar yaşını doğrulamak zorunda kalacak. Aksi halde TikTok’tan faydalanmaları söz konusu olmayacak.

 

300’den Fazla Şikayet Var

FTC’nin verdiği bilgiye göre, 2016’nın Eylül ayında yalnızca 2 haftalık sürede 300’den fazla ebeveyn Musical.ly uygulamasının çocuk mahremiyetini ihlal ettiği gerekçesiyle firmayla iletişim kurmaya çalışmış. Fakat firmanın ebeveynlerden gelen içeriğin kaldırılmasına yönelik şikayet ve taleplere yanıt vermemiş. En azından iddialar bu yönde.

 

Düzenleme ABD Özelinde Olacak

TikTok’un bağlı olduğu Musical.ly şirketinden yapılan ilk açıklama şöyle; “Kullanıcılarımızın güvenliği ve mahremiyeti konusunu son derece önemsiyoruz. Koruyucu tedbirleri geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya devam ediyoruz.”

 

TikTok her ne kadar böyle yapıcı bir açıklama yapmış gözükse de kullanıcılar için getirilen yaşını doğrulama zorunluluğu ABD özelinde olacak. Öte yandan diğer ülkelerde TikTok’un kullanıcılara böyle bir zorunluluğu söz konusu değil. Dipnot değerinde bir diğer bilgi de şöyle; TikTok, reşit olmayan kullanıcıların sayısını paylaşmayı reddetti.

 

TikTok popülerleşmeye başladığı günden beri eleştirilerin odağında olan bir uygulama olmasına karşın kullanıcı sayısı bakımından birçok kadim sosyal medya uygulamasının sahip olduğu kullanıcı sayısına ulaşmış durumda. Ancak çocuk istismarı, kişisel hakların gizliliği gibi hassasiyet gerektiren konularda global düzeyde yapıcı bir adım atmadığı için TikTok’un güvenirliği, dolayısıyla da popülerliği zamanla azalabilir. O nedenle bu ceza ile başlayan süreç, TikTok için önemli bir eşiktir diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir

İsfanbul Tema Park, Kapılarını Açtı

Türkiye’nin dünya standartlarındaki ilk tema parkı İsfanbul, kapılarını eğlence severlere …