Anasayfa TÜRKİYE Suriye’den Türkiye’ye gelenlerin sayısı 150 bini aştı
TÜRKİYE - 26 Eylül 2014

Suriye’den Türkiye’ye gelenlerin sayısı 150 bini aştı

Bakan Efkan Ala, IŞİD militanlarından kaçarak Türkiye'ye gelenlerin sayısının 150 bin 335 kişiye ulaştığını bildirdi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, İslam Devleti militanlarının Suriye’nin kuzeyindeki saldırılarını artırmasının ardından Türkiye’nin sınırını açtığı 19 Eylül’den bu yana sınırı geçenlerin sayısının yüz elli bin 335 kişiye ulaştığını ve güvenlik ile ilgili her türlü tedbirin alındığını söyledi.
 
Bu göç dalgası öncesinde Suriye’de yaklaşık üç yıl önce başlayan iç savaş nedeniyle 1 milyonun üzerinde Suriyeli Türkiye’ye gelmişti.
 
AKP genişletilmiş il başkanları toplantısı öncesinde gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada Ala, “Bu sabah itibariyle Suriye’den Türkiye’ye giriş yapanların sayısı 150,335 kişi oldu” dedi ve ekledi: “Daha iyi şartlarda olsunlar diye elimizden geleni yapıyoruz, güvenlik sorunu da yok, onunla ilgili her türlü tedbiri de almış durumdayız.”
 
Ala ayrıca, Kürt sorununa çözüm sürecinin planlandığı gibi devam ettiğini söyledi.
 
KCK’nın çatışmasızlığın bittiğine dönük medyada yer alan açıklamaları ile ilgili olarak ise Ala, “Biz ne yapacağımızı biliyoruz, bizim kendimize ait haritamız, çözüm süreci devam ediyor” dedi.
 
Ala, çalışmalarını bu konuda provokasyonların olabileceğini öngörerek yürüttüklerini söyleyerek, “Önemli olan Türkiye’nin kararlılık içinde yoluna devam etmesidir, önemli olan halkın desteğidir” dedi.
 
CNN Türk internet sitesinde yer alan habere göre, KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı, Türk devleti ve AKP hükümetinin çözüm sürecini anlamsızlaştıran ve boşa çıkaran her şeyi yaptığını ileri sürerek, “IŞİD’in Kobani’ye saldırtılmasıyla birlikte ortada bir çatışmasızlık durumu kalmamıştır. Bakur’da çatışmasızlık, Rojava’da ve Başur’da savaş politikası kabul edilmeyecektir” dedi. KCK, Türkiye’deki militanların sınır dışına çekileceği iddialarını da yalanladı.

İlginizi Çekebilir

Borsadaki Yabancı Payı Dipte

Pandemi döneminde yabancı satış yaparak borsadaki payını hızla minimize etti. Peki, tekrar…