Anasayfa Sri Lanka’da seçimin galibi muhalefet
9 Ocak 2015

Sri Lanka’da seçimin galibi muhalefet

Sri Lanka'da devlet başkanlığı seçimini, iki dönemdir iktidarda olan Mahinda Rajapaksa ile yarışan muhalefetin adayı Maithripala Sirisena kazandı.

Güney Asya ülkelerinden Sri Lanka’da devlet başkanlığı seçimini, iki dönemdir iktidarda olan Mahinda Rajapaksa ile yarışan muhalefetin adayı Maithripala Sirisena kazandı.
 
Devlet başkanlığı seçiminin resmi sonuçlarına göre, mevcut Cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa’nın rakibi muhalefetin adayı Maithripala Sirisena, 6 milyon 100 bin oy alarak seçimin galibi oldu. Rajapaksa ise 5 milyon 692 bin oyda kaldı. Seçime katılım oranı başkent Colombo’da yüzde 75, Wanni bölgesinde yüzde 70 ve Jaffna’da yüzde 65 olarak kaydedildi.
 
Muhalefetin adayı Sirisena, Tamiller de dahil çok sayıdaki azınlık grubu ve hatta koalisyon hükümetini oluşturan partilerden bazılarının desteğini aldı.
 
Seçim öncesi yapılan anketler, üçüncü kez devlet başkanlığı koltuğuna oturmak için yarışan Mahinda Rajapaksa’nın önde olduğunu göstermişti. Ülkedeki muhalefet partileri ise Rajapaksa hükümetinde sağlık bakanı olarak görev yapan ancak seçimde aday olmak için görevinden istifa eden Maithripala Sirisena’ya destek vermişti.

İlginizi Çekebilir

Amerikalı Milyarder David Koch Öldü

Amerikalı milyarder, sanayici, hayırsever, politik aktivist David Koch 79 yaşında hayata v…