Anasayfa Sony ‘The Interview’ filminin gösterimine kısmen izin verdi
24 Aralık 2014

Sony ‘The Interview’ filminin gösterimine kısmen izin verdi

Sony Pictures, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'la ilgili komedi filmi The Interview'un (Röportaj) bazı sinemalarda gösterime girmesine izin verdi.

Sony Pictures Entertainment firması, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a suikast girişimi kurgusuna yer veren komedi filmi The Interview’un (Röportaj) kısmen gösterime girmesine izin verdi.

Sony Entertainment, filmin Noel’de bazı sinemalarda vizyona gireceğini bildirdi.

Sony Entertainment’ın CEO’su Michael Lynton, ”Hiçbir zaman pes etmedik. Filmin olabildiğince geniş bir seyirci tarafından izlenmesi için daha fazla sinemaya ulaşma konusundaki çabalarımız devam ediyor” dedi.

Film, daha önce tehdit alan Atlanta’daki Plaza sineması ile Teksas’ın Austin kentindeki 30 sinemalık zincire sahip olan Alamo Drafthouse dahil toplam 250’ye yakın sinemada gösterilecek.

Sony, 44 milyon dolara mal olan Röportaj filmini Kuzey Amerika’da 2 binden fazla sinemada göstermeyi planlıyordu. 

Geçen hafta ABD’de ve Kanada’daki sinemaların yüzde 80’i tehditler yüzünden filmi göstermeyeceğini bildirmesinin ardından Sony önce 17 Aralık’ta filmin prömiyerini iptal etmiş, ardından da 25 Aralık Noel gününde filmin vizyona girme planının da iptal edileceğini açıklamıştı.

İptalin hemen ardından ABD Soruşturma Bürosu (FBI) filmin vizyona girmesine engel olan tehditlerle ilgili olarak, eylemlerden Kuzey Kore hükumetinin sorumlu olduğu açıklamıştı.

ABD Başkanı Barack Obama da Beyaz Saray’daki yıllık basın toplantısında Sony’nin siber saldırı ve tehditler karşısında filmin vizyonunu iptal etmesinin tehlikeli bir örnek oluşturacağını söylemiş, iptali “hata” olarak değerlendirmişti.

James Franco ve Seth Rogen’un oynadığı filmde, iki gazetecinin, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) taşeronu olarak, Kuzey Kore liderine suikast planı anlatılıyor.

Başkan Obama, Sony’nin kararını alkışladı 
Beyaz Saray Sözcüsü Eric Schultz, Sony’nin kararıyla ilgili Başkan Barack Obama’nın Sony’nin filmin gösterimine ilişkin kararını alkışladığı ve mumnun olduğu belirtildi.

Beyaz Saray’ın açıklamasında ayrıca, “Obama’nın konuşma özgürlüğüne ve sanatsal ifade hakkına inanan bir ülkeyiz” ifadesine yer verildi.

İlginizi Çekebilir

Görsel Sanatın Duayeni Herrera, 105 Yaşında

1915 yılında Küba’nın başkenti Havana’da doğan görsel sanatçı Carmen Herrrera dün 105 yaşı…